Financial Times: SAD nema dovoljno balističkih raketa da bi Ukrajina napravila preokret
SAD nisu u poziciji da snabdevaju Ukrajinu taktičkim balističkim projektilima u količinama koje bi mogle da preokrenu tok u njenoj protivofanzivi, piše Fajnenšel tajms. Britanski list je takođe citirao nekoliko stručnjaka koji postavljaju pitanje da li bi ova vrsta naoružanja uopšte mogla da pomogne Kijevu da ostvari veliki prodor.
U svom članku objavljenom u nedelju, FT, pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, tvrdi da SAD jednostavno ne proizvode dovoljno taktičkih balističkih projektila, onih koje Ukrajina traži, da bi „napravile značajnu razliku na bojnom polju“.
Pored toga, prema izveštaju FT, još jedan razlog koji sprečava isporuku ovakvih projektila je da bi takva akcija mogla dovesti do dalje eskalacije sukoba sa Rusijom.
Samjuel Čarap, viši politikolog u Rand Korporaciji, rekao je za medije da je insistiranje Ukrajine da stavi ruke na rakete dugog dometa pogrešno. Ekspert je naglasio da rakete poput ovih nisu „nikakvi magični štapići“ i da je malo verovatno da će rešiti prepreke minskih polja i ukorenjene ruske odbrane sa kojima se trenutno suočavaju kijevske snage.
FT je citirao neke američke zvaničnike koji upozoravaju da bi obim američke vojne pomoći mogao da se smanji kako se naziru predsednički izbori 2024. Mogući reizbor republikanca Donalda Trampa dodaje još jedan sloj neizvesnosti, s obzirom na njegova ponovljena obećanja da će okončati sukob čim preuzme dužnost, navodi se u članku.
U međuvremenu, u Nemačkoj – još jednoj zemlji od koje je Kijev tražio rakete dugog dometa – istraživanje koje je u petak objavio ARD-DeutschlandTrend pokazalo je da se 52% ispitanika čvrsto protivi takvim isporukama, a 36% za.
Do sada je izgledalo da su najviši nemački zvaničnici, uključujući kancelara Olafa Šolca, nevoljni da predaju projektile Taurus Ukrajini. Raketa ima domet od oko 500 kilometara (310 milja).
Još u maju, Velika Britanija je postala prva nacija koja je Kijevu obezbedila ovu vrstu naoružanja, šaljući svoje krstareće rakete Storm Shadov, sa dometom od preko 250 kilometara.
Prošlog meseca, Francuska je sledila taj primer, snabdevajući Ukrajinu sopstvenom lokalizovanom verzijom Storm Shadov, pod nazivom SCALP.
Moskva je u više navrata upozoravala zapadne zemlje da ne šalju oružje Ukrajini, tvrdeći da time samo produžavaju sukob i da se takođe upuštaju u „proki rat“ protiv Rusije.