LUDILO! Rat u UKRAJINI i finansiranje NAORUŽANJA sada doprinosi KLIMATSKIM PROMENAMA!
Eto ludila na novom novou! Finansiranje naoružanja sada doprinosi klimatskim promenama.
Prema novom izveštaju, najbogatije zemlje sveta troše 30 puta više na vojnu moć nego na rešavanje klimatske krize.
Istraživanje je pokazalo da zemlje koje najviše zagađuju su potrošile 9,12 milijardi evra na svoje oružane snage između 2013. i 2021. godine.
Trošenje novca na naoružanje ima znatan uticaj na kapacitete za rešavanje kliamtske krize, navodi se u Euro News-u.
Finansiranje vojske šteti životnoj sredini
Zemlje koje zagađuju okolinu troše milijarde eura na vojsku, zapostavljajući investicije za boru protiv klimatskih promena.
Kako se navodi u članku, finansiranje oružanih snaga šteti životnoj sredini, te crpi resurse za borbu protiv klimatskih promena.
„Svaki dolar potrošen na vojsku povećava emisije gasova staklene bašte“.
„Takođe skreće finansijska sredstva, veštine i pažnju od suočavanja sa jednom od najvećih egzistencijalnih pretnji koje je čovečanstvo ikada iskusilo”, navodi se u izveštaju.
Najveći vojni potrošači, među kojima su Britanija, SAD i Francuska, takođe emituju najviše gasova staklene bašte.
Kako rat u Ukrajini utiče na klimatsku krizu?
Izveštaj TNI-a otkrio je da nakon Ruske invazije na Ukrajinu, vojna potrošnja je značajno porasla. To je za posledicu imalo oslobađanje više gasova staklene bašte.
Nemačka je najavila dodatnih 100 milijardi evra potrošnji za oružje. Sa druge strane, Norveška vlada je tokom juna suspendovala finansiranje klimatskih promena dok traje sukob u Ukrajini.
TNI je objavio svoje istraživanje u trenutku kada je klimatski samit COP27 započeu u zemlji „mnogo poznatijoj po vojnim troškovima nego po klimatskim akcijama“, rekao je istraživački centar.