Možda im NATO upali sveću? Finska upozorava na moguće nestanke struje ove zime
Finska bi se ove zime mogla naći u nevolji nakon što je prekinuta isporuka ruskog gasa nakon odbijanja da plati u rubljama, kako je to zahtevala Moskva.
Prema rečima operatera elektroprivrede Fingrid, ova nordijska zemlja bi se mogla suočiti sa rotacionim prekidima struje u trajanju od najviše dva sata.
Usred velikih strahova od istorijski teške zime širom Evrope zbog kombinacije oskudnih zaliha, uskih grla u snabdevanju, odsustva ruskog goriva i kvara „zelenog prekidača“, Finska je upozorila na moguće nestanke struje.
Ističući da su isključenja i nestanci struje poslednje sredstvo i da se očekuje da će biti korišćeni samo u vanrednim situacijama, operater električne energije Fingrid je ipak upozorio da bi se zemlja mogla suočiti sa lokalnim prekidima struje koji ne bi trajala duže od dva sata.
Prekidi će se planirati unapred i izvoditi na rotacionom principu, što znači da su usmereni na lokalne električne mreže u različitim delovima zemlje u zavisnosti od ponude i potražnje, preneo je nacionalni emiter Yle.
Stručnjaci kažu da ishod zime u Finskoj zavisi od nuklearnog reaktora Olkiluoto 3. Ministar ekonomije Mika Lintila ocenio je da će reaktor u septembru proizvoditi struju punim kapacitetom.
EU se generalno u velikoj meri oslanja na ruska fosilna goriva, pri čemu je Moskva snabdevala Evropu sa oko 40 odsto prirodnog gasa i oko 27 odsto nafte pre sukoba u Ukrajini.
Uprkos ovom značajnom nivou zavisnosti, EU je rekla ne ruskim fosilnim gorivima kao deo svog ogromnog paketa sankcija zbog ruske specijalne operacije u Ukrajini.
Međutim, pojavile su se nevolje sa alternativnim izvorima energije, zbog čega se regulacija i ograničenja u energetskom sektoru sve više vide kao moguće rešenje širom kontinenta, a nacije smišljaju planove za vanredne situacije u slučaju prekida snabdevanja. Između ostalih, Nemačka se već približila racionalizaciji gasa. Prošlog meseca, zemlja je pokrenula fazu „uzbune“ i priprema hitni plan za rešavanje nestašice gasa, usred straha od opadanja zaliha energenata.
Štaviše, brojnim članicama EU, poput Poljske, Bugarske, Finske, Danske i Holandije, obustavljene su isporuke ruskog gasa zbog odbijanja da plate u rubljama, što je mera uvedena za suzbijanje sankcija. U pokušaju da ublaži problem, Finska je posebno prešla na naftovod Baltic Link i zakupila američki plutajući LNG terminal. Ranije je generalni direktor Šela Ben van Beurden predvideo „tešku zimu“ u Evropi, dodajući da će Evropa možda morati da racionalizuje svoju potrošnju energije usred „značajne eskalacije cena energenata“.
Do sada su evropske zalihe gasa popunjene samo 62 odsto, a postoji bojazan da će postizanje cilja od najmanje 80 odsto za zimu biti teško.
Nulta Tačka/InfoWars