Firma za veštačku inteligenciju želi da izgradi centre podataka koji troše VIŠE ENERGIJE od celog Ujedinjenog Kraljevstva
Firma za veštačku inteligenciju (AI) OpenAI želi da izgradi centre podataka koji troše više energije od celog Ujedinjenog Kraljevstva.
Kompanija koja stoji iza ChatGPT-a iznela je ideju tokom sastanka sa američkim zvaničnicima u Beloj kući, uz prisustvo generalnog direktora OpenAI Sem Altmana i drugih tehnoloških lidera. OpenAI je predložio izgradnju pet do sedam centara podataka u različitim američkim državama.
Kada bude završen, svakom od ovih centara podataka biće potrebno pet gigavata (GW) električne energije za rad. „Da to stavimo u kontekst, pet GW je otprilike ekvivalent pet nuklearnih reaktora, ili dovoljno za napajanje skoro tri miliona domova“, istakao je Blumberg njuz.
„Startup je podelio dokumente sa vladinim zvaničnicima u kojima se navode ekonomske i nacionalne bezbednosne prednosti izgradnje centara podataka, na osnovu analize koju je kompanija realizovala sa spoljnim stručnjacima. OpenAI je rekao da će ulaganje u ove objekte rezultirati desetinama hiljada novih radnih mesta, povećanjem bruto domaćeg proizvoda i osiguraće da SAD mogu zadržati vodeću ulogu u razvoju AI, međutim, da bi to postigle, SAD-u su potrebne politike koje podržavaju veći kapacitet centra podataka.
Portparol OpenAI sa sedištem u San Francisku dao je izjavu za Bloomberg News, rekavši: „OpenAI aktivno radi na jačanju infrastrukture veštačke inteligencije u SAD, za koju verujemo da je ključna za održavanje Amerike na čelu globalnih inovacija; podstičući reindustrijalizaciju širom sveta i omogućavanje pristupa veštačkoj inteligenciji svima.“
Ali rukovodioci u oblasti energetike, uključujući generalnog direktora kompanije Constellation Energy Džoa Domingeza, veruju da bi napajanje čak i jednog centra podataka od pet GW predstavljalo izazov.
Ljudi treba da znaju šta sledi, spremite se za borbu! Dr Milorad Stefanović u novoj epizodi podkasta Mario Zna (VIDEO) https://t.co/pWxS3Vu5T1
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 23, 2024
„O čemu god da govorimo nije samo nešto što nikada nije urađeno, već ne verujem da je to izvodljivo, govorim to kao inženjer kao neko ko je odrastao u ovome“, rekao je on. „To svakako nije moguće pod vremenskim okvirom koji će se baviti nacionalnom bezbednošću i vremenom.
Drugi tehnološki giganti takođe slede njihov primer
Daily Skeptic je objasnio zašto su centri podataka koje Altmanova kompanija planira da izgradi velika stvar.
„Za kontekst, uzmite u obzir da bi centar podataka od jednog GW trošio 8,76 teravat-sati (TWh) električne energije svake godine. Sedam od ogromnih Altmanovih centara podataka od pet GW trošilo bi 306,6 TWh“, navodi se. Na osnovu Digest podataka britanske energetske statistike, Ujedinjeno Kraljevstvo je proizvelo 292,6 TWh u 2023.
„Samo planovi za ChatGPT bi potrošili više električne energije za godinu dana nego što je Velika Britanija, šesta najveća ekonomija na svetu, uspela da proizvede.
OpenAI nije jedina kompanija koja postavlja velike centre podataka u iščekivanju rasta veštačke inteligencije, jer su i druge kompanije insinuirale slične planove. U septembru, predsednik kompanije Oracle Lari Ellison najavio je da Oracle dizajnira centar podataka koji bi trošio više od jednog GW. Tri mala modularna nuklearna reaktora (SMR) bi napajala ovaj centar podataka.
Majkrosoft Bila Gejtsa je takođe najavio ugovor sa Constellation Energy. Prema ugovoru, energetska kompanija će ponovo pokrenuti nuklearnu elektranu od 835 megavata (MW) za napajanje centara podataka tehnološkog giganta. Ovaj potez je odrazio odluku Amazona u martu, kada je gigant elektronske trgovine koga je osnovao Džef Bezos kupio data centar od 960 MW koji je napajala susedna nuklearna elektrana.
U aprilu je Mark Zakerberg iz Meta Platforms-a takođe razgovarao o izgradnji centara podataka koji bi trošili jedan GW energije. Prema njegovim rečima, izgradnja centara podataka sa veštačkom inteligencijom mogla bi biti otežana energetskim zahtevima. Kasnije je izvršni direktor Google-a Sundar Pichai pomenuo da gigant pretraživača takođe radi na jednom GW data centru koji će ulagati u SMR-ove.