Florida zabranjuje laboratorijsko „meso“ Bila Gejtsa
Zakonodavci na Floridi spremaju se da zabrane prodaju „mesnih“ proizvoda uzgojenih u laboratoriji u državi.
Proizvode od „sintetičkog mesa“, koji se uzgajaju u laboratorijama da bi oponašali govedinu i piletinu, snažno promoviše suosnivač Microsofta Bil Gejts, koji je uložio milione dolara u njihov razvoj.
Međutim, usred sve veće zabrinutosti za bezbednost u vezi sa lažnim mesom, zakonodavci Floride predlažu set zakona kako bi te proizvode sprečili u snabdevanju hranom u državi.
Predlog zakona HB 1071 traži da se zabrani prodaja „kultivisanog mesa“, definisanog kao „bilo koje meso ili prehrambeni proizvod proizveden od kultivisanih životinjskih ćelija“.
Nacrt zakona čini nezakonitim da bilo koji pojedinac „proizvodi za prodaju, prodaje, drži ili nudi na prodaju, ili distribuira uzgajano meso“ na Floridi.
Prekršaji će se smatrati prekršajem drugog stepena. Prehrambeni objekti koji proizvode, distribuiraju ili prodaju uzgajano meso biće „podvrgnuti disciplinskim merama“.
Licence takvim ustanovama bi takođe mogle biti suspendovane.
U četvrtak je Odbor za infrastrukturnu strategiju Predstavničkog doma izneo predlog zakona.
Njegov prateći zakon u Senatu, SB 1084, predložio je Odbor za pravila Senata.
Kao takvi, predlozi zakona su sada spremni za glasanje u oba doma. Ako se usvoji, Florida će postati prva američka država koja će podržati potpunu zabranu uzgojenog mesa.
„Želim slobodno tržište koje mi govori da kada stavim proizvod u potrošnju, znam da je bezbedan“, rekao je predstavnik Daniel Alvarez (R-FL) prema Florida Politics, misleći na lanac prodavnica prehrambenih proizvoda.
Zakonodavac je priznao da zabrana neće trajati „večno“.
Međutim, on je rekao da će uzgojenom mesu biti potrebno najmanje pet godina da postane široko komercijalno dostupno, što zakonodavcima daje dovoljno vremena da ponovo razmotre ovo pitanje kada to bude potrebno.
Senator Džej Kolins (R-FL) želi „više testiranja, više bezbednosnih podataka pre nego što dozvolimo da se ovo [meso uzgojeno u laboratoriji] prodaje na Floridi“.
Kritičari zakona ističu da je američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA) već odobrilo konzumaciju mesa uzgojenog u laboratoriji.
U junu prošle godine, USDA je dala zeleno svetlo dvema kalifornijskim kompanijama da prodaju proizvode od „pilećeg mesa“ uzgojenih u laboratoriji restoranima i na kraju prodavnicama prehrambenih proizvoda.
Američki regulatori dali su zeleno svetlo za Upside Foods i Good Meat.
Upside Foods, ranije Memphis Meats, finansira Bil Gejts.
Predlog zakona na Floridi podržavaju članovi tradicionalne poljoprivredne zajednice, a protive mu se istraživači i investitori.
ŠEF UN-a besan jer države širom sveta ingorišu GLOBALISTIČKO TELO sa sedištem u Njujorku https://t.co/7dcj7gjl50
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 26, 2024
Severnoamerički institut za meso, najveće trgovinsko udruženje proizvođača mesa u Sjedinjenim Državama, protivi se zakonu.
U međuvremenu, Udruženje stočara Floride pružilo je podršku.
Govoreći za Health News Florida, predstavnik Lindzi Kros (D-FL) je rekao da je meso uzgojeno u laboratoriji neophodno da bi se osigurala bezbednost hrane.
Proširujući poentu, Kros je naveo da Americi ponestaje poljoprivrednog zemljišta tako da se moraju naći „alternative“ za meso.
„Kako nam ponestaje [poljoprivredne] zemlje, moraćemo da pogledamo alternativne sisteme ishrane“, tvrdi Kros.
„Radije bih da to dolazi sa Floride nego iz Kine.
Tvrdio je da uzgajano meso neće zameniti tradicionalnu poljoprivredu u državi i ukazao na pritisak rastuće populacije.
Alvarez je rekao agenciji da „trenutno nemamo informacije za potrošača da donese informisanu, konsenzusnu odluku zasnovanu na podacima“.
„Dok ne budemo imali dugoročne studije koje mi govore šta besmrtne ćelije uzgojene u laboratoriji rade vašem telu, izazivam vas da to stavite u svoje dete.
Kultivisano meso se proizvodi ekstrakcijom ćelija iz životinja, oplođene jajne ćelije ili banke uskladištenih ćelija i stavljanjem u medijum za kulturu.
Medijum se zatim stavlja u velike rezervoare koji sadrže mešavinu masnih kiselina, aminokiselina, vitamina, soli, šećera i drugih elemenata koji su ključni za rast ćelija.
Većina laboratorijski uzgojenog mesa koristi „’besmrtne’ ćelijske linije“ u svom uzgoju.
Normalno, populacija ćelija ne bi se delila beskonačno.
Međutim, mutiranje nekih ćelija genetskom modifikacijom ili drugim sredstvima omogućava neograničenu podelu ćelija.
Stručnjaci upozoravaju da su proizvodi povezani sa nastankom raka.
Još 2020. godine, Centar za bezbednost hrane je istakao da je „posebna briga“ u vezi sa uzgojenim mesom „genetski inženjering ćelija i njihova potencijalna svojstva koja uzrokuju rak“.
„Skala potrebna da bi laboratorijski uzgojeno „meso“ postalo izvodljivo za masovnu potrošnju biće najveći oblik inženjeringa tkiva koji bi postojao i mogao bi uvesti nove vrste genetski modifikovanih ćelija u našu ishranu“, navodi se.
Genetski modifikovane ćelijske linije bi mogle da „pokažu karakteristike ćelije raka“.
„Za razliku od životinja, ćelije nemaju potpuno funkcionalan imuni sistem, tako da postoji velika verovatnoća rasta bakterija ili gljivica, mikoplazme i drugih ljudskih patogena koji rastu u posudama za uzgoj ćelija.
Iako kompanije koje se bave proizvodnjom uzgojenog mesa tvrde da su njihovi proizvodi sterilniji od tradicionalne stočarske poljoprivrede, „nepoznato je kako je to tačno bez upotrebe antibiotika ili nekog drugog farmaceutskog sredstva za kontrolu patogena“, navodi organizacija.
Druge države takođe preduzimaju mere protiv uzgojenog mesa.
Senat Alabame je nedavno usvojio zakon o zabrani prodaje i proizvodnje mesa uzgojenog u laboratoriji.
Prošlog meseca, senzor Džon Tester (D-MT) i Majk Raunds (R-SD) predstavili su „Zakon o integritetu školskog ručka“.
Zakonodavstvo ima za cilj da zabrani davanje uzgojenog mesa kroz vladin Nacionalni program školskog ručka (NSLP) i Program školskog doručka (SBP).
Trenutno, USDA postavlja nutritivne zahteve za obroke koji se služe studentima kroz ove programe.
Međutim, agencija nije izdala uputstva o upotrebi mesa uzgojenog u laboratoriji u NSLP i SBP.
Predlog zakona nastoji da popravi ovaj jaz zabranom takvog mesa.
„Naši učenici ne bi trebalo da budu ispitanici za eksperimente sa ’mesnim’ kultivisanim ćelijama“, rekao je Raunds.
„Sa visokokvalitetnom, lokalnom govedinom koja je lako dostupna našim đacima, nema razloga da u restoranu služimo lažne, laboratorijski uzgojene mesne proizvode.
„Nedostatak hranjivih materija i istraživanja alergena u vezi sa proteinima uzgojenim u laboratoriji stvara nepotrebne rizike za decu“, rekao je Itan Lejn, potpredsednik vladinih poslova u Nacionalnom udruženju govedara.