FONDACIJA BILA I MELINDE GEJTS SE VRATILA U BRITANIJU – VEŠTAČKA INTELIGENCIJA I POKRETANJE RAZVOJA ANTIVIRUSNIH LEKOVA ZA SPREČAVANJE PANDEMIJE
Bil i Melinda Gejts su podržali AI start-up projekat u Velikoj Britaniji koji pokušava da dizajnira nove lekove pomoću softvera za veštačku inteligenciju.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Exscientia sa sedištem u Oksfordu objavila je u sredu da je potpisala četverogodišnji ugovor vredan do 70 miliona dolara sa Fondacijom Gejts.
Start-up, koji se takmiči sa kompanijama poput BenevolentAI-a, rekao je da će deo sredstava iskoristiti za pokušaj razvoja novih antivirusnih pilula koje bi se mogle koristiti za lečenje Covid-19 i zaustavljanje širenja budućih pandemija.
Exscientia se fokusira na razvoj tretmana za borbu protiv Covid-19 i druge koronaviruse, kao i za gripu i virus Nipah koje prelaze sa životinje na čoveka, i koji mogu izazvati respiratorne probleme.
„Trenutna pandemija Covid-19 je poziv za hitnost razvoja sigurnih i efikasnih lekova širokog spektra za proširenje našeg naoružanja protiv virusa i njihovih varijanti“, rekao je Andrew Hopkins, izvršni direktor Exscientie.
Exscientia se bazira na „terapijama malim molekulima“ i ima za cilj borbu protiv delova virusa za koje je najmanje verovatno da će se promeniti, dopuštajući naučnicima da razvijaju tretmane koji bi teoretski mogli sprečiti buduće viruse.
„Terapija malih molekula mogla bi pružiti vrhunski pristup u čuvanju globalnog zdravlja“, rekla je Denise Barrault, direktorka upravljanja portfeljem u Exscientia.
„Određene mete prevladavaju u porodicama virusa, što znači da bi moćne terapije mogle biti uopšteno delotvorne u više porodica virusa. Ova će se saradnja fokusirati na procenu proteinskih ciljeva koji su evolucijski očuvani i za koje je manje verovatno da će razviti rezistenciju.“
Iako su vakcine stanovništvu pružile zaštitu od Covid-a, ograničen je broj dostupnih tretmana za pacijente koji su bili pozitivni.
Delotvornost remdesivira, jedinog antivirusnog leka odobrenog za lečenje Covid-a, nije savršena opcija, a mnogi se doktori oslanjaju na lekove koji ublažavaju simptome, poput steroidnog deksametazona, ili koriste određene tretmane antitelima.
Exscientia tvrdi da njen AI softver može smanjiti vreme potrebno za otkrivanje novih lekova i do 80%.
Firma, koja je sa američkom farmaceutskom firmom Bristol Myers Squibb potpisala ugovor o 1,2 milijarde dolara, već ima nekoliko lekova uključenih u klinička ispitivanja.
Dva leka ove kompanije, koji su dizajnirani za lečenje psihijatrijskih stanja, testiraju se, na primer, u partnerstvu sa japanskim proizvođačem lekova Sumitomo Dainippon Pharma. Postoji i onkološki lek koji je Exscientia samostalno razvila.
Fondacija Gejts preuzela je neotkriveni deoničarski deo u kompaniji u zamenu za ulaganje, što je drugo po redu u kompaniji.
Bil i Melinda Gejts Fondacija nastavlja sa svojim zajedničkim ciljem, iako su se posle 27 godina rastali.
U julu je fondacija rekla da će Melinda dati ostavku na mesto kopredsedavajuće ako nakon dve godine neko od njih dvoje zaključi da ne mogu raditi zajedno.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/CNBC