Francuska se predomislila: Ipak neće uhapsiti Benjamina Netanjahua po nalogu Međunarodnog Krivičnog Suda
Francuska je saopštila da priznaje da, pravno, Benjamin Netanjahu i ministri izraelske vlade ne podležu presudama Međunarodnog krivičnog suda i shodno tome imaju „imunitet“ od izdatog naloga za hapšenje.
Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg izraelskog ministra odbrane Joava Galanta zbog ratnih zločina počinjenih u Gazi. Odluka o izdavanju poternice bila je u suprotnosti sa pravnim savetom suda da on zapravo nije nadležan za izdavanje naloga i izazvala je neprijatne odgovore zapadnih zemalja o tome kako će tumačiti zakon i da li će uhapsiti izabranog šefa vlade savezničke države.
Vlada francuskog predsednika Emanuela Makrona poslednjih meseci češće se sukobljava sa Izraelom i ranije je nagovestila da će poštovati odluku suda. Njeno saopštenje neposredno nakon što je nalog za hapšenje izdat prošle nedelje delovalo je namerno nejasno, navodeći samo da: „Verna svojoj dugogodišnjoj posvećenosti podršci međunarodnoj pravdi, ona ponavlja svoju privrženost nezavisnom radu suda“.
Ovo morate da vidite, glavni NATO lobista nam ponovo preti | Gunter Felinger | Mario Zna, 304
Ipak, Francuska je sada prešla na novu poziciju, objavljujući diplomatsko saopštenje u četvrtak u kojem se navodi da nacija poštuje svoje međunarodne obaveze, kako prema Međunarodnom krivičnom sudu čija je članica, tako i prema trećim zemljama koje nisu članice, kao Izrael.
Francuska vlada je tvrdila: „od države se ne može zahtevati da deluje na način koji nije u skladu sa svojim obavezama prema međunarodnom pravu u pogledu imuniteta država koje nisu članice MKS. Takvi imuniteti se odnose na premijera Netanjahua i druge relevantne ministre i moraće da budu uzeti u obzir ako MKS zatraži njihovo hapšenje i predaju.
U komunikaciji je pozdravljeno istorijsko prijateljstvo između dve nacije i njihova veza kao „dve demokratije posvećene vladavini prava“.
Ovaj potez oštro je kritikovala politička levica u Francuskoj, za koju se u mnogim slučajevima Izrael i Netanijahu vide kao ratni zločinci. Lider francuskih Zelenih marinac Tondelier nazvala je tu izjavu „sramotom“ i optužila vladu da je stala na stranu Benjamina Netanijahua a ne „međunarodne pravde“.
Tondelier je takođe tvrdila da će po logici odluke Francuska odbiti da uhapsi i predsednika Vladimira Putina, ako se ukaže prilika, s obzirom da Rusija takođe nije potpisnica ugovora o stvaranju Međunarodnog krivičnog suda. Ona je stav Francuske nazvala „istorijskom greškom, veoma ozbiljnom. Brišemo međunarodnu pravdu i multilateralni sistem koji smo strpljivo gradili decenijama. Ali takođe, jednostavno, kakav nam je međunarodni kredibilitet ostao. To je tragično.”
VELIKA VEST! TRAMP postavio jednog od najvećih boraca protiv COVID histerije na čelo najvećeg ZDRAVSTVENOG TELA https://t.co/Q4kIVpGMQi
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 27, 2024
Francusko tumačenje zakona u velikoj meri podseća na ono koje je iznela britanska vlada sve dok promena rukovodstva u junu na opštim izborima nije dovela do zamene konzervativaca Rišija Sunaka sa laburistima Kira Starmera, koji su uprkos velikom trudu poslednjih godina prevazišli svoju antisemitsku prošlost i dalje su znatno hladniji prema Izraelu.
Ujedinjeno Kraljevstvo je MKS-u podnelo pravni podnesak u kome se ističe da Izrael nije član MKS-a, a prema Sporazumu iz Osla iz 1993. godine sud nema nadležnost nad izraelskim vojnim pitanjima. MKS je odlučio da zaista ima tu nadležnost 2021. godine, ali je britanski podnesak odustao od ove tačke i vlada se usprotivila izdavanju naloga za hapšenje Netanjahua uopšte.
Međutim, ova pozicija se preokrenula sa novom laburističkom vladom, koja je povukla taj podnesak u julu. Otkako je izdata poternica, nova britanska vlada izbegavala je odgovor da li će pokušati da uhapsi izraelskog premijera, izgleda da pokušava da izbegne nezgodno pitanje na koje radije ne bi odgovorila.
Druge zemlje su, međutim, bile manje oprezne. Dok je dugogodišnji saveznik Izraela i Netanjahua iz Mađarske Viktor Orban brzo rekao da je njegov prijatelj dobrodošao u Budimpeštu bilo kada, Kanađanin Džastin Trudo se povinovao MKS-u, rekavši: „Zalažemo se za međunarodno pravo i poštovaćemo sve propise i presude međunarodnih sudova. To smo mi kao Kanađani.“