FRANCUSKA: Zbog srednjeg prsta upućenog Makronu u zatvor
Francuske vlasti potvrdile su da će krivično goniti troje anti-Makronovih demonstranata zbog navoda da su pokazali srednji prst predsedniku.
Dva muškarca i jedna žena navodno se suočavaju sa mogućnošću krivične presude od strane francuskih tužilaca nakon što su predsedniku Emanuelu Makronu pokazali srednji prst, pišu lokalni mediji.
Navodno se smatra da su njih troje prekršili drakonski zakon u zemlji koji zabranjuje izjave koje „utiču na lično dostojanstvo ili poštovanje javnog zvaničnika“ navodnim gestom, koji je navodno dat dok je Makron bio na turneji ranije ove nedelje u očajničkom pokušaju da povrati naklonost javnosti.
Prema izveštaju BFMTV-a, tužioci su tvrdili da su sve tri osobe — od kojih niko nije ranije osuđivan — priznale da su pokazale gest za koji se kaže da je bio usmeren ka predsedniku tokom njegovog putovanja u Selestat ranije ove nedelje. Svima će se suditi u septembru.
Prema francuskom krivičnom zakonu, za takvo delo su predviđene teške kazne, uključujući novčanu kaznu od 15.000 evra i potencijalno do godinu dana zatvora, navodi emiter La Chaine Info.
Ovo nije prvi put da su vlasti ciljale na pripadnike francuske javnosti zbog vređanja Makrona, a još jedna žena je privukla pažnju organa za sprovođenje zakona nakon što je predsednika uporedila sa smećem na društvenim mrežama.
👉 Dosije X ali u pravom životu! Na farmi u Teksasu pronađene mrtve krave sa precizno isečenim jezicima https://t.co/Lqhir3gMf0
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 24, 2023
Ženu su, kako se navodi, uhapsila tri policajca koji su se pojavili u njenoj kući zbog jedne od njenih objava na mreži, na kojoj je prikazana ispred grafita kako se ruga Makronu za koje vlasti sada kažu da je ona sama napravila.
Ovakvu tvrdnju poriče žena, kojoj sada preti maksimalna kazna od 15.000 evra i godina zatvora ako je francuski sud proglasi krivom za uvredu Makrona.
U međuvremenu, u Velikoj Britaniji, još jedan čovek za koga se smatra da je bio umešan u proteste protiv Makrona u Francuskoj takođe je uhapšen prema britanskom antiterorističkom zakonu, što je izazvalo negodovanje i na domaćem i na međunarodnom planu.
Ernest Moret, francuski izdavač sa levičarskim simpatijama, priveden je ubrzo po dolasku u London vozom, a policija ga je službeno uhapsila sledećeg dana zbog tvrdnji da je odbio da preda svoj mobilni telefon i lozinke policajcima kada su oni to zahtevali.
Sa ovim poslednjim primerom koji je izazvao značajan gnev na međunarodnom nivou, postupak protiv troje demonstranata u Selestatu je verovatno poslednja stvar koja je predsedniku Makronu trenutno potrebna.
Već u nemilosti kao rezultat tekućih protesta u zemlji, francuski lider je počeo da obilazi svoju zemlju u nadi da će povratiti naklonost šire javnosti, koja se žestoko okrenula protiv svog šefa države tokom poslednjih nedelja nakon što je podigao starosnu granicu za penzionisanje u zemlji za dve godine.
Makron je sada video da je njegova popularnost pala na najnižu tačku ikada, sa jedva više od četvrtine zemlje koji sada ima pozitivan stav o predsedniku.
U međuvremenu, zvaničnici francuske populističke desnice videli su da je njihova popularnost skočila, a ankete sugerišu da bi Marin Le Pen pobedila na mestu predsednika ako bi izbori u zemlji bili održani sutra.