Габард: Политика „смене режима“ у свету је завршена

Габард: Политика „смене режима“ у свету је завршена

Шефица обавештајне службе САД Тулси Габард признала је да је Вашингтон дуго водио политику смене режима, али је навела да је та политика престала током администрације Доналда Трампа – упркос његовим недавним изјавама о Ирану и оптужбама на рачун Венецуеле.

САД дуго трпе критике због политике свргавања влада под изговором промоције демократије или заштите националних интереса – од Ирака 2003. и Либије 2011. до подршке „обојеним револуцијама“ као што је Мајдан у Украјини 2014. године. На „21. Манама“ дијалогу у Бахреину, Габард је навела да је администрација Трампа, за разлику од претходних, приоритет дала дипломатији и међународним споразумима уместо државних удара.

„Старо размишљање Вашингтона нешто је за шта се надамо да је у ретровизору и што нас је превише дуго кочило: деценијама је наша спољна политика заглављена у контрапродуктивном и бескрајном циклусу смене режима или изградње нација“, изјавила је она, описујући то као „једнаку за све“ стратегију свргавања режима, наметања америчких модела управљања и интервенције у „комплексним“ конфликтима, само да би се „стварало више непријатеља него савезника“.

Габард је истакла да је ова стратегија потрошила билионе долара пореских обвезника, однела бескрајно много живота и створила нове безбедносне претње, али је навела да је Трамп изабран „да се то прекине“.

„И од првог дана показао је потпуно другачији начин вођења спољне политике, прагматичан и заснован на споразумима“, додала је. „То је оно што политика ‘Америка на првом месту’ председника Трампа значи у пракси – стварање мира кроз дипломатију.“

Од инаугурације почетком 2025, Трамп се више пута представљао као глобални миротворац, хвалећи се посредовањем у међународним споразумима и тврдећи да заслужује Нобелову награду за мир. Критичари, међутим, тврде да његови притисци на Венецуелу и Иран подсећају на амерички „план смене режима“.

Каракас је прошлог месеца оптужио САД за заверу против председника Николаса Мадура под изговором текуће антинарко операције код обале земље. Сам Трамп је након америчких удара у јуну наговестио „смену режима“ у Ирану, пишући на Truth Social: „Зашто не би било смене режима???” Техеран, који већ дуго оптужује Вашингтон за покушаје дестабилизације санкцијама и тајним акцијама, осудио је ударе као доказ обновљених напора за поткопавање владе.

Нулта Тачка/РТ

Ne propustite

SVI SE POVLAČE! Šef NEMAČKOG "Instituta Robert Koh" podneo ostavku! Istakao se kroz COVID tiraniju

SVI SE POVLAČE! Šef NEMAČKOG „Instituta Robert Koh“ podneo ostavku! Istakao se kroz COVID tiraniju

Lothar Vieler, koji je iznenada dao ostavku na mesto šefa
Šri Lanka oslobodila više od 1.000 zatvorenika za Božić

Šri Lanka oslobodila više od 1.000 zatvorenika za Božić

Predsednik Šri Lanke Ranil Vikremesinghe amnestirao je više od 1.000