Gazprom obustavlja tranzit gasa kroz Ukrajinu: Novi izazovi za Evropu
Kompanija „Gazprom“ saopštila je da više nema tehničke i pravne mogućnosti za isporuku gasa preko Ukrajine, nakon isteka ugovora sa ukrajinskom kompanijom „Naftogaz“. Ruski gas zvanično nije dostupan za tranzit od 1. januara 2025. godine, u 8 časova po moskovskom vremenu, saopštio je ruski energetski gigant.
Prema navodima iz saopštenja objavljenog na zvaničnom Telegram kanalu kompanije, dokumenti potpisani 30. decembra 2019. godine, uključujući ugovor o organizaciji transporta ruskog gasa preko teritorije Ukrajine, prestali su da važe.
„Dana 1. januara 2025. godine, u 8 sati po moskovskom vremenu, istekao je rok važenja dokumenata između ‘Gazproma’ i ‘Naftogaza Ukrajine’, kao i sporazuma o saradnji između gasno-transportnih operatera Rusije i Ukrajine,“ navodi se u saopštenju.
Ukrajinske vlasti su ranije najavile da nemaju nameru da produže ugovor o tranzitu, čime je potvrđena obustava transporta.
Tokom 2024. godine, „Gazprom“ je putem ukrajinskog tranzitnog pravca isporučio oko 15,5 milijardi kubnih metara gasa, što je činilo približno 4,5% ukupne potrošnje gasa u Evropskoj uniji. Ovaj gas je stizao do Moldavije, kao i do zemalja EU poput Slovačke, Austrije, Italije i Češke.
Obustava tranzita posebno pogađa Austriju, Slovačku i Moldaviju, koje su značajno zavisile od ovog pravca za snabdevanje gasom.
Ukrajinsko Ministarstvo energetike potvrdilo je prekid transporta ruskog gasa kroz svoju teritoriju.
„U 7 časova, u interesu nacionalne bezbednosti, obustavljen je transport ruskog prirodnog gasa preko teritorije Ukrajine,“ objavljeno je na zvaničnom Telegram nalogu ministarstva.
Prema njihovim rečima, međunarodni partneri su obavešteni o ovoj odluci u skladu sa utvrđenim procedurama.
Jedini preostali pravac za isporuku ruskog gasa ka Evropi ostaje „Balkanski tok“, koji se snabdeva preko „Turskog toka“.
Kroz ovaj pravac, godišnje se isporučuje između 14 i 15 milijardi kubnih metara gasa zemljama poput Rumunije, Grčke, Severne Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Mađarske.
Stručnjaci upozoravaju da bi prekid ukrajinskog tranzita mogao dovesti do povećanja cena gasa i destabilizacije tržišta u pojedinim delovima Evrope.
Odluka „Gazproma“ označava novu fazu u energetskim odnosima Evrope i Rusije, dok evropske zemlje traže alternativne izvore snabdevanja kako bi smanjile zavisnost od ruskog gasa. Nastavak razvoja situacije zavisiće od dugoročnih rešenja koja će zemlje EU i njihovi partneri usvojiti.
Nulta Tačka/Mediji