Generalna skupština UN usvojila kontroverzni sporazum o sajber kriminalu usred kritika zbog rizika od cenzure i nadzora
Kao što smo očekivali, iako su protivnici upozoravali da Konvencija Ujedinjenih nacija protiv sajber kriminala treba da ima uži obim, jaku zaštitu ljudskih prava i da bude jasnije definisana kako bi se izbegle zloupotrebe – Generalna skupština UN je upravo usvojila dokumente, nakon pet godina prepirke između različitih zainteresovanih strana.
Sada je na državama članicama UN da prvo potpišu, a zatim ratifikuju sporazum koji će stupiti na snagu tri meseca nakon što to učini 40. zemlja.
Birokratija UN-a je zadovoljna razvojem, pozdravljajući konvenciju kao „značajan” i „istorijski” globalni sporazum koji će poboljšati prekograničnu saradnju protiv sajber kriminala i digitalnih pretnji.
Ali kritičari su govorili da bi javni govor i ljudska prava mogli postati žrtve sporazuma jer različite članice UN tretiraju ljudska prava i privatnost na potpuno različite načine – dok sporazum sada na neki način „standardizuje“ prekogranična istražna ovlašćenja agencija za sprovođenje zakona.
Neki su stavili značajan naglasak na to kako bi „autoritarne“ zemlje mogle da zloupotrebe ovaj novi alat namenjen za borbu protiv onlajn kriminala – ali u stvarnosti, ova zabrinutost se odnosi na svaku zemlju koja na kraju ratifikuje sporazum.
NOVO! UŽIVO – Mario Zna bio na frontu u Donjecku! Ovo se ne propušta
Druga tačka kritike bila je da članice UN pojedinačno već imaju zakone koji se bave istim pitanjima, što konvenciju čini suvišnom – osim ako se ne žele proširiti neka od tih autoritarnih ovlašćenja na zemlje koje ih formalno nemaju i ne mogu direktno ih primeniti u svojim zemljama iz političkih razloga.
Pošto je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju bez glasanja – nakon što su tekst prethodno usaglasili pregovarači – nije odmah jasno koliko bi država moglo da je potpiše sledeće godine i ratifikuje ono što bi tada postalo pravno obavezujući dokument.
U međuvremenu, portparol generalnog sekretara UN Antonija Gutereša nazvao je sporazum „demonstracijom multilateralizma“.
Tamo gde protivnici vide potencijal da se nedemokratska praksa sprovođenja zakona preliva preko suverenih granica, predstavnici UN govore o „platformi za saradnju bez presedana“ koja će omogućiti agencijama da razmenjuju dokaze, stvore bezbedan sajber prostor i zaštite žrtve zločina kao što su seksualno zlostavljanje dece, prevare i pranje novca.
I tvrde da će sve to biti postignuto „uz zaštitu ljudskih prava na internetu“.