Generalni direktor Folksvagena upozorava da bi ukrajinski rat mogao biti gori za Evropu od COVID-a
Ne, ovo nije prvoaprilska šala.
Izvršni direktor Folksvagena Herbert Dies rekao u intervjuu objavljenom u četvrtak da bi produženi rat u Ukrajini bio „veoma rizičan“ za evropsku i nemačku ekonomiju – i da bi na kraju mogao biti još gori za njih od COVID-a.
Kako prenosi FT, Dies je rekao da bi ekonomska šteta od rata mogla biti „mnogo gora“ od pandemije.
„Prekid globalnih lanaca snabdevanja mogao bi da dovede do ogromnog povećanja cena, nestašice energije i inflacije“, rekao je za Fajnenšel tajms Herbert Dis, izvršni direktor nemačkog proizvođača automobila.
„To bi moglo biti veoma rizično za evropsku i nemačku privredu”.
Upozorenje, od jednog od najautoritativnijih evropskih poslovnih lidera (pošto je Folksvagen i dalje najveći evropski proizvođač automobila po obimu prodaje), samo je poslednji podsetnik da se talasi sukoba osećaju daleko od bojnog polja. Juče su Mekdonalds i Koka-Kola pokleknuli pod pritiskom javnosti i odlučili da privremeno obustave rad u Rusiji. Oni su poslednji u dugom nizu zapadnih preduzeća koji su prekinuli veze.
Folksvagen se, kao i svi proizvođači automobila, mučio zbog nestašice zaliha poluprovodnika.
Bajden priznao! Rekordna inflacija u SAD-u povezana sa antiruskim sankcijama
Ali Dies strahuje da će se ovi rizici „lanca snabdevanja“ pogoršati zahvaljujući zapadnim sankcijama Rusiji, koja se ozbiljno umrežila u Evropu u smislu izvoza ne samo nafte i gasa, već i pšenice i drugih roba.
Ali to nije samo problem lanca snabdevanja: postoji i „pretnja ratom“, koju Evropljani treba da shvate ozbiljno.
Upozorenje jednog od najpoznatijih poslovnih lidera na kontinentu dolazi dok zapadne vlade pojačavaju svoje ekonomske napore da kazne Rusiju, ključnog globalnog snabdevača robom od gasa do paladijuma, za njenu intervenciju u Ukrajini.
Do sada uvedene sankcije – i izgledi da bi Kremlj mogao da uzvrati isključivanjem gasa za Evropu – dovele su energetska tržišta do previranja.
„Pretnja ovakvog rata za Nemačku i Evropu je ogromna“, rekao je Dies, ukazujući da bi veća inflacija mogla ozbiljno da pritisne potrošače.
Kao što smo ranije primetili, američki CPI je u februaru porastao na 7,9% na godišnjem nivou, uz najvišu mesečnu stopu od oktobra i 21. uzastopno (neprolazno) mesečno povećanje cena.
Inflacija je međunarodni problem, a bol osećaju i Evropljani: evropska inflacija je u februaru dostigla novi rekord od 5,8%, a predviđa se da će ove godine porasti na čak 7%. Evropska centralna banka se sastaje u četvrtak, suočavajući se sa pretnjom rasta cena i sporijeg ekonomskog rasta.
Nemačka je već odlučila da ne sledi SAD i uvodi sankcije na ruske energente, a Dies je rekao da, iako se on lično zalaže za „maksimalne sankcije”, Nemačka će posle toga morati da se vrati „za pregovarački sto” kako bi pronašla trajno rešenje ovog sukoba.
„Moramo da se vratimo pregovorima, dijalogu, jer ono što ne želimo je beskrajni rat u Ukrajini“, rekao je Dies.
Iako Dies nije to rekao (barem ne u intervjuu), ustupci ukrajinske strane bili bi neizbežni za postizanje trajnog mira. France 24 je nedavno objavio da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao da se više ne zalaže za članstvo Ukrajine u NATO-u, a sam Zelenski je rekao da se njegova želja da se pridruži alijansi „ohladila“.
Zaustavljanje rata bi verovatno zahtevalo garancije od SAD da Ukrajina neće pristupiti NATO-u.
Evo šta su sve pokušali da sakriju od VAS- Više od 1.200.000 hakera je u RATU a METE su SVI