
Glavni ratni huškač EU Kaja Kalas stiže u Beograd
Nakon što je zaobišla Beograd tokom balkanske turneje, Kaja Kalas sada dolazi s namerom da Srbiji nametne još žešće pritiske – zbog odnosa s Rusijom i zbog srpske južne pokrajine.
Više od mesec dana nakon što je namerno preskočila Beograd u okviru svoje regionalne turneje po Zapadnom Balkanu, Kaja Kalas – nova “dama” EU diplomatije i jedna od najglasnijih ratnih huškača Evrope – ove nedelje stiže u srpsku prestonicu. Zvanično, glavne teme su odnosi sa Rusijom i “normalizacija” odnosa s Prištinom.
Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | UŽIVO Četvrtak u 20h | Totalni raspad, ceo sistem puca po šavovima | Gost: Nikola Jović
Nezvanično – očekuju se novi talasi političkih ucena.
Kalasova, poznata po svojim zapaljivim porukama protiv Rusije i otvorenoj netrpeljivosti prema svakoj vrsti neutralnosti, u Beograd dolazi 21. maja uveče, a već 22. maja počinju zvanični sastanci s predstavnicima vlasti. Prema dosadašnjim najavama, teme će biti u skladu sa poznatim briselskim zahtevima – više sankcija prema Rusiji i bespogovorno usklađivanje s EU spoljnom politikom, bez obzira na interese Srbije.
Takođe, pitanje Kosova i Metohije ponovo je visoko na listi. Kalasova, za razliku od svog prethodnika, pokazuje poseban interes za ovu temu – ali ne iz perspektive mira, već kontrole. Zajedno sa specijalnim predstavnikom za dijalog, Peterom Sorensenom, nastojaće da ubrza procese koji idu isključivo u korist separatističkih zahteva iz Prištine.
Njena izjava iz Tirane – gde je poručila da “očekuje normalizaciju odnosa” – dodatno je potvrda da Beograd neće imati prostor za suveren pristup, već da će pred njim biti isključivo politički diktat pod maskom evropskih vrednosti.
Podsećamo, Kalasova dolazi iz Estonije, zemlje poznate po ekstremno antiruskom stavu i vojnoj poslušnosti NATO agendi.
Njena politička biografija obiluje izjavama koje podstiču sukobe, a nedavno je izazvala burne reakcije i unutar EU, nakon što je pokušala da “disciplinuje” članice poput Mađarske i Slovačke zbog njihovih odnosa s Moskvom.
Srpska javnost s razlogom ne očekuje iskren dijalog, već poznati paket uslovljavanja, pritisaka i ucena – sve upakovano u diplomatski ton i fraze o “evropskom putu”. U fokusu će, uz Kosovo i Rusiju, biti i stari narativi o “reformama”, “pravosuđu” i “usklađivanju”, koji su u prethodnim godinama često služili kao alibi za unutrašnje mešanje u političke procese.
Nulta Tačka/Mediji