GLE SAD OVO! Curenje ruskih gasnih cevi moglo bi da ima „neviđeni“ uticaj na KLIMATSKE PROMENE!
Neobjašnjiva curenja u dva Ruska gasovoda u Baltičkom moru mogla bi izazvati klimatske promene iako je još uvek nejasno u kojoj meri.
Nijedan gasovod nije bio u funkciji, ali oba su sadržavala prirodni gas. U pitanju je metan, gas koji je drugi najveći uzrok klimatskih promena posle CO2.
„Ako ovi cevovodi propadnu, uticaj na klimu će biti katastrofalan“ i „bez presedana“, kaže hemičar za atmosferu Dejvid Mekejb, viši naučnik u neprofitnoj radnoj grupi za čist vazduh.
U periodu od 20 godina, metan ima više od 80. puta veću moć zagrevanja planete od ugljen-dioksida i otprilike 30 puta veću moć zagrevanja planete tokom 100 godina.
Iz tog razloga, naučnici kažu da će smanjenje emisije metana u narednih nekoliko godina biti od vitalnog značaja u suzbijanju klimatskih promena.
Zašto je teško izmeriti klimatski uticaj Severnog toka?
Mekejb i drugi stručnjaci za emisije kažu da još nije moguće proceniti veličinu curenja. ( Ali zato ipak znaju da ce uticaj biti katastrofalan!) Ali pošto su oba gasovoda Severnog toka sadržavala uglavnom metan, „potencijal za masovnu i veoma štetnu emisiju je veoma zabrinjavajući“, kaže Mekejb.
Bil Gejts se zalaže za „pouzdane izvore“, ima grupu koja prati šta ljudi govore o njemu na mrežama
Jasmin Kuper, naučni saradnik na Institutu za održivi gas Imperijal koledža u Londonu, slaže se da će biti teško kvantifikovati tačno koliko gasa dospeva u atmosferu – posebno imajući u vidu oskudne postojeće podatke o curenju iz podmorskih gasovoda.
Koliko bi metana moglo da curi iz gasovoda Severni tok?
„Konzervativna procena“ zasnovana na dostupnim podacima sugeriše da su curenja zajedno ispuštala više od 500 metričkih tona metana na sat kada su prvi put probijena, pri čemu su se pritisak i brzina protoka vremenom smanjivali, kaže Jean-Francois Gauthier, potpredsednik za merenja u kompaniji za komercijalna satelitska merenje metana GHGSat.
Poređenja radi, ogromno curenje gasa iz kanjona Aliso u Sjedinjenim Državama 2016. izbacilo je oko 50 tona metana na sat na svom vrhuncu. „Dakle, ovo bi bilo za red veličine više“, dodaje Gauthier.
Portparol Severnog toka 2 – jednog od gasovoda koji je u kvaru, koji nikada nije ni počeo da radi, a Nemačka ga je odložila neposredno pre nego što je Rusija napala Ukrajinu – rekao je ove nedelje da sistem sadrži 300 miliona kubnih metara gasa.
Puštanje te količine u atmosferu u potpunosti bi rezultiralo emisijom od oko 200.000 tona metana, kaže hemijski inženjer Pol Balkomb sa londonskog Univerziteta Kraljica Meri.
Kakav uticaj curenje metana ima na globalno zagrevanje?
Ta količina metana bi imala približno isti potencijal globalnog zagrevanja tokom 100-godišnjeg vremenskog okvira kao 6. miliona tona ugljen-dioksida, prema proračunima zasnovanim na faktorima konverzije IPCC-a.
To je otprilike u rangu sa količinom CO2 koju emituju tokom cele godine gradovi srednje veličine kao što su Havana ili Helsinki.
Količina gasa koji curi iz sistema gasovoda Severni tok 1 je manje jasna, a portparol gasovoda je odbio da kaže koliko je ostalo u sistemu kada je isključen radi održavanja pre nekoliko nedelja.
Kako će curenje gasne cevi Severnog toka uticati na morski život?
Dok izlivanje nafte može odmah da utiče i na kraju ubije divlje životinje, vlasti kažu da curenje gasovoda predstavlja ograničenu pretnju za okolni biljni i životinjski svet.
Nemačko ministarstvo životne sredine saopštilo je da curenje ne bi predstavljalo značajnu pretnju za morski život, ali je Grinpis u utorak izrazio zabrinutost da bi se ribe mogle uhvatiti u oblake gasa, što bi moglo da ometa njihovo disanje.
Danska agencija za energetiku saopštila kako je prerano reći ko će istraživati curenje Severnog toka 2, dok niko još nije pogledao gasovod.
U Indiji će se društvene mreže uskoro moći koristiti samo uz LIČNU KARTU i zvanične podatke
Dodaje se da će curenje verovatno trajati nekoliko dana, a možda čak i nedelju dana.
Šta je izazvalo curenje gasa Severnog toka?
Iako je uzrok curenja gasa iz Severnog toka još uvek nejasan, nedavni izveštaji iz Brisela ukazuju na znake „sabotaže“ i „namerne“ akcije.
Prvo curenje otkriveno je na Severnom toku 2 u ponedeljak uveče oko Danskog ostrva Bornholm. Nekoliko sati kasnije otkrivena su dva curenja na odvojenim deonicama Severnog toka 1, koja je stigla i do Danske i Švedske ekonomske zone Baltičkog mora.
Infrastruktura je u centru geopolitičkih tenzija između Evropske Unije i Rusije, koja je optužena za manipulisanje isporukama gasa u znak odmazde za sankcije Zapada.
Seizmolozi su snimili ono što misle da su eksplozije pre nego što je gas počeo da se izliva iz dva gasovoda Rusija-Nemačka ispod Baltičkog mora.
Opet je Rusija kriva?
Eto, opet je Rusija kriva za manipulaciju gasovodom ( iako se zapravo uzrok kvara ne zna) kako bi ucenila Evropsku Uniju. Sa druge strane, niko u zapadnim mainstream medijima ne govori kako ista ta Evropska unija žrtvuje svoje građane time što ne uvozi gas direktno iz Rusije, te time izaziva energetsku krizu kako bi ucenila Rusiju zarad svojih političkih ciljeva.
Ili oni zajedno ostvarju jedan zajednički cilj dok nas međusobno dele, svadjaju i navode da zauzimam strane. Bilo kakao bilo, države i njeni lideri gledaju svoje interese dok narod ispašta u svemu ovome.
U međuvremenu, i ovaj kvar na gasovodu je odlična prilika da Zapad okrivi Rusiju za klimatske promene i nastavi svoju propaganda ka zelenom svetu.