Google brže bolje izbacuje svoju VEŠTAČKU INTELIGENCIJU kako bi se suprotstavio ChatGPT-u
Zvanično je: Google radi na ChatGPT konkurentu po imenu Bard.
Izvršni direktor Google-a, Sundar Pichai, najavio je projekat danas u postu na blogu, opisujući alat kao „eksperimentalnu konverzacijsku AI uslugu“ koja će odgovarati na upite korisnika i učestvovati u razgovorima. Softver će danas biti dostupan grupi „pouzdanih testera“, kaže Pichai, pre nego što postane „dostupan široj javnosti u narednim nedeljama“.
Nije jasno kakve će tačno mogućnosti imati Bard, ali izgleda da će chatbot biti jednako slobodan kao i OpenAI-ov ChatGPT . Snimak ekrana podstiče korisnike da postavljaju Bardu praktična pitanja, na primer kako da isplaniraju tuširanje za bebe ili koje vrste obroka mogu da se naprave sa liste sastojaka za ručak.
🔶 ČIST SATANIZAM! Pogledajte najnoviji nastup poznatog pevača na dodeli Gremi nagrada (VIDEO) https://t.co/0pDjLNemTk
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 6, 2023
Pichai piše: „Bard može biti izlaz za kreativnost i lansirna ploča za radoznalost, pomažući vam da objasnite nova otkrića NASA-inog svemirskog teleskopa James Vebb devetogodišnjaku ili naučite više o najboljim napadačima u fudbalu u ovom trenutku.”
Pichai takođe napominje da Bard „crpi informacije sa veba da bi pružio sveže, visokokvalitetne odgovore“, sugerišući da bi mogao da odgovori na pitanja o nedavnim događajima – nešto sa čime se ChatGPT bori.
Brza najava i nedostatak informacija o Bardu su znaci „ crvenog koda “ koji je pokrenut na Google-u lansiranjem ChatGPT-a prošle godine. Iako osnovna tehnologija ChatGPT-a nije revolucionarna, OpenAI-jeva odluka da sistem učini besplatno dostupnim na vebu izložila je milione ovom novom obliku automatizovanog generisanja teksta. Efekti su bili seizmični, sa diskusijama o uticaju ChatGPT-a na obrazovanje, posao i — od posebnog interesa za Google — budućnost internet pretrage.
Microsoft, koji je uložio milijarde dolara u OpenAI, takođe je iskoristio ovaj trenutak. Rečeno je da kompanija integriše ChatGPT u svoj pretraživač Bing, kao i druge proizvode u svom paketu kancelarijskog softvera. Snimci ekrana koji navodno pokazuju Bing sa poboljšanim ChatGPT-om procureli su tek prošle nedelje .
Iako Google ima duboku ekspertizu u vrsti veštačke inteligencije koja pokreće ChatGPT (zaista, izmislio je ključnu tehnologiju — transformator koji je „T“ u GPT), kompanija je do sada zauzela oprezniji pristup deljenju svojih alata sa javnosti. Google je ranije učinio LaMDA, jezički model koji podržava Bard, dostupan preko svoje aplikacije AI Test Kitchen . Ali ova verzija je izuzetno ograničena, može da generiše samo tekst koji se odnosi na nekoliko upita.
Gugl, kao i drugi tehnološki giganti, bio je oprezan u pogledu reakcije protiv neproverene veštačke inteligencije. Veliki jezički modeli kao što su LaMDA i GPT-3.5 (koji pokreće ChatGPT) imaju dobro dokumentovane tendencije da izbacuju toksični sadržaj kao što je govor mržnje i da samouvereno daju lažne informacije. Toliko da je jedan profesor nauke o veštačkoj inteligenciji uporedio takve sisteme sa „ generatorima sranja “ — teško da je pohvalan opis tehnologije za koju neki kažu da bi trebalo da zameni pretraživače. (Gugl je sam istražio zamke pretrage ubrzane veštačkom inteligencijom 2021.)
🔶 SZO predstavio GLOBALNI NACRT sporazuma putem kojeg će UDARITI NA “DEZINFORMACIJE” https://t.co/NCSH9DRCP6
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 4, 2023
Predstojeće lansiranje Barda označava korak promene u Googleovom pristupu ovoj tehnologiji. U svom postu na blogu, Pichai naglašava da će Google kombinovati „spoljne povratne informacije sa našim sopstvenim internim testiranjem kako bi se uverio da Bardovi odgovori ispunjavaju visoku granicu za kvalitet, bezbednost i utemeljenost informacija iz stvarnog sveta“ —
U međuvremenu, Google takođe naglašava kako već ugrađuje veštačku inteligenciju u svoje brojne proizvode, uključujući pretragu. Tokom proteklih nekoliko godina, Google je koristio veštačku inteligenciju da sumira sve više i više rezultata pretrage , izvlačeći informacije sa sajtova umesto da dozvoljava korisnicima da kliknu i istražuju sami sebe.