Google-ov DeepMind razvija veštačku inteligenciju koja može dati životne savete
Guglovo odeljenje AI DeepMind razvija projekat koji korisnicima može dati životne savete, kao i podučavanje, planiranje i više od deset drugih ličnih i profesionalnih zadataka, izvestili su američki mediji u sredu.
Gugl je u partnerstvu sa Scale AI, startapom vrednim 7,3 milijarde dolara koji će testirati alate, a deo tog testiranja će uključiti da li bot može da ponudi savete za vezu i planove za ishranu.
Američki mediji objavili su uzorak onoga što kažu da je idealan tip naredbe sa kojom bi projekat mogao da se pozabavi:
„Imam zaista blisku prijateljicu koja se udaje ove zime. Bila je moja cimerka sa fakulteta i deveruša na mom venčanju. Toliko želim da odem na njeno venčanje da to proslavim, ali posle meseci traženja posla, još uvek nisam našao posao. Ona ima venčanje na udaljenoj destinaciji, a ja jednostavno ne mogu da priuštim let ili hotel trenutno. Kako da joj kažem da neću moći da dođem?”
Prelazak ka četbotovima fokusiranim na savete predstavlja promenu za DeepMind. U decembru, Google-ovi stručnjaci za veštačku inteligenciju predstavili su direktorima slajdove tvrdeći da bi korisnici koji primaju savete od veštačke inteligencije mogli da dožive „smanjenje zdravlja i blagostanja“ i upozorili su da bi mogli postati previše vezani za botove.
Zdravstveni zvaničnici kažu da trudnice i novorođenčad mogu imati koristi od bustera protiv COVID-19 na osnovu pogrešnih podataka nove studije https://t.co/jTXnlQB3Ue
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 17, 2023
Ipak, životni saveti i pomoć za mentalno zdravlje od AI su bili klimavi. U junu, Nacionalna asocijacija za poremećaje u ishrani je morala da otkaže planove da zameni svoje osoblje za podršku sa AI četbotom po imenu Tesa nakon što je dala štetne savete korisnicima, uključujući da se oporavak od poremećaja u ishrani može postići uz nastavak gubitka težine.
A u januaru je osnivač programa terapije KoKo priznao da je pružio savete za više od 4.000 korisnika koje je generisao ChatGPT, a da ih nije obavestio, što je naljutilo i zagovornike mentalnog zdravlja i stručnjake za veštačku inteligenciju.
U međuvremenu, Google naglašava da dok testiraju ove projekte, nema garancije da će ikada videti javnu upotrebu.
„Dugo smo radili sa raznim partnerima na proceni naših istraživanja i proizvoda širom Google-a, što je kritičan korak u izgradnji bezbedne i korisne tehnologije“, rekao je portparol Google DeepMind-a u saopštenju. „U svakom trenutku postoji mnogo takvih evaluacija u toku. Izolovani uzorci evaluacionih podataka nisu reprezentativni za našu mapu puta proizvoda”.
Nulta Tačka/InfoWars