GOTOV JE! Ruska spoljno obaveštajna služba (SVR) otkriva: NATO i Zapad ruše Zelenskog na sledećim izborima u Ukrajini
Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR) tvrdila je prošle nedelje da je primila informacije koje ukazuju na to da NATO želi da svrgne Zelenskog putem novih izbora. Nedugo zatim, specijalni izaslanik SAD za Ukrajinu i Rusiju, Kit Kelog, pozvao je Ukrajinu da konačno održi svoje dugo odlagane predsedničke i parlamentarne izbore.
SVR je dodao da će blok pokrenuti informativnu kampanju velikih razmera kako bi diskreditovao Zelenskog razotkrivanjem njegove korupcije, uključujući sredstva koja su on i njegov tim navodno prisvojili na različite načine.
Ovo nije prvi put da SVR tvrdi da ima saznanja o zapadnim zaverama za smenu Zelenskog. Neke od tih tvrdnji su analizirane ranije, kada se procenjivala istinitost izveštaja iz avgusta prošle godine, ali se ništa od toga do sada nije dogodilo. To, međutim, ne znači da njihove najnovije tvrdnje ne treba shvatiti ozbiljno. Posmatrači takođe treba da imaju na umu da je sam Putin prošlog juna predvideo da će Zapad u prvoj polovini 2025. povući poteze za smenu Zelenskog.
Kelogovi prethodno citirani komentari i naknadni članak Politica o tome kako „Ukrajina poludi dok se SAD i Rusija zalažu za izbore“ sugerišu da u najnovijoj tvrdnji SVR-a može biti istine. Ipak, ostaje da se vidi da li će Ukrajina zaista održati izbore kasnije ove godine i da li će se Zelenski uopšte kandidovati.
Moguće je izneti argument da bi Tramp više voleo da Zelenski bude uklonjen sa političke scene, budući da je on bio ključna figura u spoljnoj politici Bajdenove administracije. Pored toga, njih dvojica se međusobno ne podnose.
Demokratska zamena za Zelenskog – čak i ako proces ne bude potpuno slobodan i pošten – može biti opcija koja „čuva obraz“ SAD. Ako Vašington osigura da se Zelenski ne kandiduje ili da izgubi, Zapad bi to mogao predstaviti kao dokaz da je Ukrajina „prava demokratija“. Trampov povratak na funkciju nagoveštava novu eru u međunarodnim odnosima, pa bi mogao želeti da liberalno-globalističke lidere poput Zelenskog zameni populističko-nacionalističkim istomišljenicima kako bi lakše sproveo svoju agendu.
Zelenski je jedan od najvidljivijih simbola liberalno-globalističke ere koja se bliži kraju. Njegov ostanak na vlasti mogao bi ometati uspon populističko-nacionalističke politike koju Tramp predstavlja, što otvara potrebu da ga zameni neko više usklađen s njegovim pogledima na svet.
Iako postoje spekulacije o tome ko bi mogao biti takav kandidat, može se izneti argument da bi bivši savetnik Zelenskog, Aleksej Arestovič, bio jedan od vodećih kandidata, s obzirom na pragmatičnu politiku koju zastupa.
U svakom slučaju, situacija bi mogla postati jasnija nakon Kelogove posete Kijevu sredinom februara. Prema izvorima, on će potom prisustvovati Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji od 14. do 16. februara. Očekuje se da će procureti informacije o njegovim razgovorima sa Zelenskim i evropskim liderima, što bi posmatračima moglo omogućiti da steknu bolji uvid u verodostojnost najnovijeg izveštaja SVR-a. Ako se makar delimično potvrdi, sve naredne tvrdnje ove ruske službe mogle bi biti shvaćene još ozbiljnije.