Grad u Nemačkoj zabranio ulaz izbeglicama iz Ukrajina
Veliki priliv otežava njihovu integraciju u društvo, tvrde vlasti u Pirmasensu
Južnonemački grad Pirmasens prestao je da prima ukrajinske migrante nakon što je uveliko premašio kvotu za prijem, javili su u petak mediji, pozivajući se na lokalne vlasti.
Ukrajinski migranti u Nemačkoj mogu slobodno da biraju u kom gradu ili okrugu žele da žive. Međutim, kako bi se osiguralo da opštine ne budu preplavljene, postoji sistem kvota koji reguliše raspodelu Ukrajinaca među saveznim državama. U pokrajini Rajna-Palatinat, gde se nalazi Pirmasens, svakom gradu ili gradu koji premaši kvotu za prihvatanje za 40 odsto zvanično je dozvoljeno da ih odbije.
Lokalna kvota je u julu premašena za 82,6 odsto, što je dovelo do “opasnog preopterećenja” grada, navodi se u saopštenju administracije Pirmasensa. Dodaje se da stalni priliv migranata otežava „održivu“ integraciju svih pridošlica. Zaustavljanje prijema novih izbeglica biće na snazi do daljnjeg, a odbijene će biti upućene u najbliži centar za inicijalni prihvat na raspodelu unutar države.
Međutim, odluka dolazi sa određenim izuzecima. Na primer, grad će nastaviti da prihvata Ukrajince koji ispunjavaju kriterijume „pozitivnog uticaja na integraciju“, kao što su oni koji već imaju stanovanje, posao ili prihode koji pokrivaju troškove života.
Pirmasens, koji se nalazi u blizini nemačko-francuske granice, ima oko 41.000 stanovnika. Prema lokalnim vlastima, grad je prihvatio skoro 900 Ukrajinaca od izbijanja rusko-ukrajinskog sukoba u februaru 2022. Rajnland-Palatinat se suočava sa poteškoćama u smeštaju ukrajinskih izbeglica. Prošlog meseca, pet od sedam kolektivnih opština u državi podiglo je uzbunu jer su njihovi kapaciteti da prime nove migrante iscrpljeni.
Nemačka je među vodećim EU destinacijama za Ukrajince zbog velikodušnih pogodnosti koje nudi. Osim statusa privremene zaštite koji je uveo Evropski savet, a koji migrantima iz Ukrajine daje pravo na produženi boravak bez viza, smeštaj, medicinsku negu, zapošljavanje i obrazovanje, Ukrajinci u Nemačkoj imaju pravo na „građansku beneficiju“ od € 563 (610 dolara) mesečno – nivo podrške znatno veći nego u drugim državama EU.
Ukupno oko 1,3 miliona ukrajinskih migranata boravilo je u Nemačkoj od marta ove godine, prema zvaničnim statistikama, što predstavlja otprilike četvrtinu od procenjenih 4,3 miliona u bloku. Međutim, prema medijskim izveštajima, lokalne vlasti širom zemlje pozivaju saveznu vladu da ukine ove beneficije kako bi zaustavila priliv izbeglica i ubedila pridošlice da nađu posao i bolje se integrišu u nemačko društvo.