Grupe za digitalna prava okupljaju se protiv konvencije UN koja ugrožava slobodu govora i privatnost
Electronic Frontier Foundation (EFF), grupa za digitalna prava, kojoj se pridružilo skoro dvadesetak drugih sličnih civilnih organizacija, apelovala je na Komisiju EU (EK) u vezi sa dešavanjima oko Konvencije UN o sajber kriminalu.
Razlog za obraćanje EU samo nekoliko dana pre finalizacije kontroverznog teksta, koji se kritikuje kao pretnja slobodi govora i privatnosti, jeste okvir za zaštitu podataka samog bloka (u vezi sa prenosom ličnih podataka).
U pismu potpisnici navode da bi, s obzirom na to da se naziru završni pregovori (sednica Ad hoc komiteta UN-a za kibernetički kriminal (AHC) zakazana za 29. jul-9. avgust), Komisija EU i delegati zemalja članica EU treba da hitno „povuku mnoge nedostatke nacrta konvencije (ugovora).
Među tim nedostacima, u pismu se pominje preterano širok obim koji nije praćen odgovarajućim odredbama o ljudskim pravima i zaštiti podataka. Ako se ostavi takav kakav jeste, ugovor će dati „nametljiva ovlašćenja nadzora“ onima koji sprovode dokument.
Ugovor je bio u izradi već duže vreme, otkako je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju koja mu je utirila put krajem decembra 2019. Na brojnim pregovaračkim sednicama su se ponavljale kritike organizacija poput EFF, koje su, sudeći po pismu, ostale nerešene.
Studija: Vakcine protiv Covid-a direktno povezane sa iznenadnim smrtnim slučajevima https://t.co/TnPRHty4Ay
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 22, 2024
Oni koji se sada pozivaju na EU strahuju da će, ako to ostane čak i tokom završnog sastanka, sporazum obezbediti zloupotrebu koju sprovode različite vlade sa „kredibilitetom međunarodnog legitimiteta“.
A ako se to ne može popraviti – kažu EFF, Access Now, ARTICLE 19 i 18 drugih grupa – nacrt treba odbaciti.
U pismu se navode i objašnjavaju glavne zabrinutosti u vezi sa nacrtom ugovora kao preširokim po obimu i pravnom nesigurnošću, nedovoljnom zaštitom aktera u dobroj veri, nedostatkom konkretnih zaštitnih mehanizama ljudskih prava, proceduralnih mera i sprovođenja zakona, kao i pitanje međunarodne saradnje.
„Uprkos poslednjim modifikacijama, revidirani nacrt ne uspeva da se pozabavi našim zabrinutostima i nastavlja da rizikuje da pojedince i institucije učini manje bezbednim i ranjivijim na sajber kriminal, čime se potkopava sama njegova svrha“, navodi se u pismu.
EK i države članice se pozivaju da deluju sa ciljem da se na završnoj pregovaračkoj sednici na odgovarajući način pozabave ovim pitanjima, kako bi uvele ono što grupe za ljudska prava vide kao neophodne promene. Alternativno, oni žele da EU blokira da sporazum stigne do Generalne skupštine UN na usvajanje.