Gruzija zabranjuje LGBTQ propagandu i promenu pola – Šta čeka Srbija?
Gruzija je predstavila set zakona protiv LGBTQ propagande i promene pola
Predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili najavio je sveobuhvatnu inicijativu usmerenu na zaštitu tradicionalnih porodičnih vrednosti, u potezu koji su kritičari označili kao još jedno rušenje inspirisano Rusijom.
Set predloga uključuje zabranu gej brakova i usvajanja maloletnika od strane homoseksualnih parova. Pored toga, vladajuća partija Gruzijski san nastoji da zabrani LGBTQ i propagandu incesta usmerenu ka maloletnicima, kao i da zabrani emiterima i oglašivačima da emituju intimne istopolne scene. Predlozima bi takođe bila zabranjena operacija preraspodele i promena pola u zvaničnim dokumentima.
„Danas parlamentarna većina pokreće paket zakona o porodičnim vrednostima i zaštiti maloletnika, koji se sastoji od jednog glavnog zakona… i 18 povezanih zakona kojima se menjaju različiti zakoni, građanski zakonik, zakon o radu, obrazovno zakonodavstvo i tako dalje“, Papuašvili rekao je na brifingu vlade u utorak.
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! RUŠIMO SNOVE „ELITI“ I NJENIM PIJUNIMA
Prema rečima Papuašvilija, predloženi zakon bi mogao da bude usvojen u prvom čitanju već ovog meseca.
Zapadni mediji su ove predloge već označili kao „ restrukciju u ruskom stilu “ , ukazujući na to kako je Moskva sve više pooštrila svoje zakonodavstvo o „LGBT propagandi“ od ranih 2010-ih, prvo zabranivši njeno širenje među maloletnicima i na kraju proširivši zabranu na odrasle 2022. Prošlog novembra, ruski Vrhovni sud je označio „međunarodni LGBT javni pokret“ kao ekstremističku grupu.
Papuašvili je u ponedeljak potpisao kontroverzni zakon o transparentnosti stranih agenata, nakon što su poslanici prošle nedelje glasali da ponište veto predsednice Salome Zurabičvili. On zahteva da nevladine organizacije i medijske organizacije koje dobijaju najmanje 20% svojih sredstava iz inostranstva da ovu činjenicu obelodane javnosti.
Protivnici novog zakona, uključujući predsednika, nazvali su ga „ruskim“ i napadom na demokratiju. Pristalice su se suprotstavile da je to slično onome što neke zapadne zemlje, uključujući SAD, imaju.
Akcije koje je Tbilisi preduzeo protiv takozvanih ‘stranih agenata’ će „fundamentalno promeniti odnose SAD sa Gruzijom“, rekao je portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler tokom brifinga u ponedeljak. Vašington je pokrenuo reviziju svojih veza sa državom Južnog Kavkaza, koja je nada za EU i NATO, dodao je on.
Gruzija je 2018. izmenila ustav kako bi izričito definisala brak kao zajednicu muškarca i žene. Vladajuća stranka sada želi da uvede dalje promene, za koje bi bila potrebna podrška opozicije da bi se ostvarila tročetvrtinska većina glasova u parlamentu.
Gruzija je podnela zahtev za pridruživanje EU 2022. godine, a godinu dana kasnije dobila je status kandidata. Članovi bloka su u više navrata kritikovali tretman LGBTQ zajednice u zemlji, gde se događaji ponosa redovno susreću sa pretnjama i kontraprotestima.