Gugl planira novu tehnologiju cenzure za skeniranje sadržaja
Ranije ove godine, Gugl je podneo prijavu za patentiranje novih metoda, sistema i medija za ono što ovaj gigant naziva „prepoznavanje video snimaka koji sadrže nepoželjan sadržaj“ koji se postavljaju na društvene mreže ili video servis.
Na primer, YouTube – iako se u dokumentaciji ne navodi eksplicitno ime ove platforme.
Aplikacija za patent, koja je upravo objavljena ovog meseca, donekle se razlikuje od drugih automatizovanih „metoda i sistema“ Gugla i drugih giganata, posebno Microsoft-a, već moraju da unaprede svoj aparat za cenzuru; sa ovim, fokus je više na tome kako se AI može dodati u to.
Sve češće, razne zemlje uvode zakone o cenzuri gde je brzina kojom se sadržaj uklanja ili blokiraju nalozi glavni zahtev prema kompanijama društvenih medija. Google bi to mogao imati na umu kada se kaže da je svrha patenta da poboljša brzo otkrivanje nepoželjnog sadržaja, „za potencijalno uklanjanje“.
Ovo nije iznenađenje, ali ono što bi trebalo da bude ključno pitanje – naime, šta se smatra „neprimernim sadržajem“ – je manje definicija, a više lista koja se može dalje proširivati, različito tumačiti, itd., a lista uključuje takve stavke kao što su nasilje, pornografija, nepristojan govor, zlostavljanje životinja, a onda i trešnja na vrhu torte – „i/ili bilo koja druga vrsta nepoželjnog sadržaja“.
Najpoznatiji lanac supermarketa u Velikoj Britaniji ubacio u ponudu hranu od insekata: Meso postaje skupo, ovo će moći svi da jedu https://t.co/IVtEYnJkru
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 13, 2024
U dokumentaciji je detaljno opisano kako funkcioniše novi Google-ov sistem, a mi podjednako se ne iznenađujemo da AI ovde znači mašinsko učenje (ML) i neuronske mreže. Ova tehnologija bi trebalo da oponaša ljudski mozak, ali se svodi na niz jednačina, koje se razlikuju od običnih algoritama „učenja“ u tome šta je slika (ili video u ovom slučaju), piksel po piksel.
Čini se da iz opisa procesa gledamo na tip sistema generativne „neprijateljske“ mreže (GAN) – dve neuronske mreže se „takmiče“ dok „uče“.
Google kaže da stvara „ugradnje“ od sadržaja ili čak metapodataka i upoređuje ih sa drugim poznatim neprihvatljivim sadržajem (oba „plutaju“ u dva odvojena „višedimenzionalna prostora“ koji sadrže druge „ugradnje“).
To je jedan od načina da se kaže: „ovde su potrebni ogromni skupovi podataka.
Neki posmatrači vide ovaj i druge slične napore da se proizvede tehnologija cenzure zasnovana na veštačkoj inteligenciji kao logična, s obzirom na obim sadržaja sa kojima se platforme bave.
Ali onda postoje razne vrste problema, uključujući i lažno pozitivne i negativne u beskrajnom lovu na „dezinformacije“ i „mržnju“.