Gugl testira prepoznavanje lica zaposlenih i neće dozvoliti izuzeća
Google testira prepoznavanje lica u jednom od svojih kampusa, a odbijanje da se neko podvrgne ovome nije opcija za zaposlene.
Drugim rečima, odustajanje nije karakteristika šeme nadzora – jedina mogućnost koja je dostupna zaposlenima je da popune formular i izjasne se da ne žele da se čuvaju slike snimljene sigurnosnim kamerama, preuzete iz ID-a njihove kompanije.
Izveštaji kažu da se ovo dešava u Kirklandu, predgrađu Sijetla, gde se tehnologija prepoznavanja lica koristi za identifikaciju zaposlenih pomoću slika na njihovim ličnim identifikacionim legitimacijama, kako bi se sprečilo da oni neovlašćeno uđu u prostorije.
I dok se u fazi testiranja koriste legitimacije, to neće biti slučaj u budućnosti, rekli su predstavnici Google-a, ali izveštaji koji ih citiraju ne pojašnjavaju koji tip ID-a – ili slike – može da se koristi umesto toga.
Prema Guglu i njegovom odeljenju iza projekta, Službi bezbednosti i otpornosti (GSRS), svrha je da se ublaže mogući bezbednosni rizici.
Svetski Ekonomski Forum pokreće planove za zabranu korišćenja automobila: Svi će koristiti javni prevoz https://t.co/FRvAni5rkf
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 30, 2024
Gugl tretira svoje zaposlene kao „zamorčiće“, to se smatra delom šireg pokušaja korporacije da se pozicionira u širem razvoju i primeni nadzora vođenog veštačkom inteligencijom, bez obzira na to što je ovo još jedna kontroverza o privatnosti koja se dodaje već postojećoj velikoj kontroverzi o privatnosti Google-a „portfolio“.
Portparol Gugla je insistirao na tome da su testiranje u Kirklandu i eventualna implementacija tehnologije u potpunosti vođeni bezbednošću, a izveštaji pominju jedan ozbiljan incident, pucnjavu u kancelariji Jutjuba u Kaliforniji 2018, kao opravdanje za mere koje se sada uvode.
Međutim, već postoje dokazi da se ova vrsta nadzora zaposlenih koristi i za njihovu kontrolu i disciplinovanje.
Prema internom dokumentu koji je video CNBC, Kirklandov eksperiment se „u početku“ odvija tamo, što sugeriše da će prepoznavanje lica biti raspoređeno na drugim mestima u Google kampusima; a zvanično navedeni cilj je da se identifikuju osobe koje „mogu predstavljati bezbednosni rizik za Guglove ljude, proizvode ili lokacije“.
Ali čak i pre nego što su počela sofisticiranija i detaljnija ispitivanja nadzora, Gugl je koristio snimke sigurnosnih kamera da identifikuje veliki broj zaposlenih koji su protestovali zbog uslova rada, kao i gigantov Project Nimbus, koji uključuje kompaniju u sukob na Bliskom istoku. Otpušteno je više od 50 ljudi.