Gugl tužen zbog automatskog instaliranja kovid „špijunskog softvera“ na telefone
Podnesena je grupna tužba protiv američke države Masačusets zbog, kako tužioci tvrde, slučaja prikrivenog masovnog nadzora sprovedenog preko „Covid špijunskog softvera“ instaliranog na preko milion telefona.
U tužbi se traži deklaratorna i sudska zabrana (potraga za pravno primoravanjem tuženih da ispune svoje obaveze) i nominalna naknada štete, a podnela ju je neprofitna organizacija New Civil Liberties Alliance (NCLA) 14. novembra 2022. godine.
Kao optužene navodi Ministarstvo javnog zdravlja Masačusetsa (DPH) i komesarku Margret Kuk.
Američki okružni sud za okrug Masačusetsa razmatraće slučaj.
Tužba se sastoji od devet tačaka protiv DPH, u kojima se navode povrede prava iz Četvrtog i Petog amandmana (zaštita od nezakonitih pretresa i prava koja se odnose na krivične i građanske sudske postupke). Štaviše, kaže se da su aktivnosti DPH/Gugla prekršile članove X i XIV Masačusetske deklaracije o pravima.
Prema podnesku, DPH se udružio sa Guglom i nastavio da instalira špijunski softver na više od milion telefona u režimu „automatske instalacije“, bez davanja mogućnosti korisnicima da pristanu na ovu akciju, pa čak i bez obaveštavanja o tome.
Opravdanje je bilo borba protiv pandemije uvođenjem aplikacije za praćenje, na način za koji NCLA kaže da krši ne samo državni nego i Ustav SAD, navodeći to kao drsko nepoštovanje građanskih sloboda koje „ne mogu da podnesu“.
Tvrdi se da ovakav način praćenja i nadzora ljudi bez odobrenja i dobijanje pristupa njihovoj lokaciji i ličnim kontaktima od strane državnih organa predstavlja kršenje prava na privatnost i imovinu.
U tužbi, Rajt protiv Odeljenja za javno zdravlje Masačusetsa, i drugih, navodi se da je sporna aplikacija pratila i snimala kretanje vlasnika telefona i njihove kontakte, sve dok ih je držala u neznanju – „bez njihove dozvole ili saznanja“.
Prema grupnoj tužbi, u kojoj se kao tužioci navode stanovnici Masačusetsa i korisnici Android telefona Robert Rajt i Džoni Kula, DPH i Gugl su počeli da se bave ovom tajnom aktivnošću u julu 2021.
U podnesku se dalje objašnjava kako se tajna aplikacija ponašala, kada se „automatski instalira“ bez saglasnosti ili znanja vlasnika uređaja: ne bi se – kao što je inače slučaj sa novoinstaliranim Android aplikacijama – pojavila na jednom od početnih ekrana.
Umesto toga, korisnik bi mogao da postane svestan njegovog postojanja samo ako se duboko udubi u „podešavanja“: prvo im pristupi, zatim ode na funkciju „prikaži sve aplikacije“ i pronađe je na listi. Drugim rečima, tvrde tužioci, to nije nešto što radi tipičan korisnik.
Optužbe se pogoršavaju, tvrdeći da ako bi se korisnik potrudio da pregleda sve svoje instalirane aplikacije i odlučio da izbriše aplikaciju Covid praćenje instalirane u saradnji sa Google-om – DPH Masačusetsa bi ga „jednostavno ponovo instalirao“.
Čini se da je u početku DPH otvoreno ponudio aplikaciju stanovnicima Masačusetsa, a „nekolicina“ je odlučila da je instalira, znajući šta je to i šta podrazumeva. A onda, ovo je očigledno dovelo agenciju na put tajnog instaliranja na telefone više od milion ljudi.
U saopštenju za javnost u kojem se najavljuje grupna tužba, NCLA naglašava važnost dobijanja saglasnosti i osiguravanja da se aplikacije za praćenje instaliraju samo dobrovoljno – ovo je „neophodno u slobodnom društvu“, čak i ako je to možda manje lak način da se pristupi tome, primetio je pravni savetnik NCLA Šeng Li.
Pegi Litl iz neprofitne organizacije, koja deluje kao viši parnični savetnik, primetila je da je DPH Masačusetsa, kao vladina agencija, pravno ograničen svojim postupcima i Ustavom SAD i državnim pravilima.
Litl dalje opisuje situaciju sa tajno instaliranom aplikacijom kao „napad na Android“ koji je namerno dizajniran da nadmaši prava građana, uključujući privatnost i slobodu od upada vlade. A prema advokatu – ne samo da „čse pojavljuje kao distopijska naučna fantastika“ – već i da ga sud mora „brzo poništiti“.
DPH je optužen da nema zakonska ovlašćenja da uradi ono što je uradio, posebno u svetlu da je Masačusets u međuvremenu stavio tačku na svoju šemu praćenja kontakata.
U tužbi se takođe navodi da je „izgleda“ od korisnika iPhone-a zatraženo da pristanu pre nego što su istu aplikaciju instalirali na svoje uređaje.
Bez obzira na to, „Nijedan zakon ili propis ne ovlašćuje DPH da tajno instalira bilo koju vrstu softvera – a kamoli špijunski softver dizajniran posebno za dobijanje privatnih informacija o lokaciji i zdravlju – na Android uređaje stanovnika Masačusetsa“, navodi se u izjavi poslatoj Reclaim The Net.