Guglov novi superkompjuter upravo je pristupio „paralelnim univerzumima“
Guglov novi superkompjuter napravio je veliki napredak prošle nedelje pristupivši „paralelnim univerzumima“ po prvi put.
„Vilov“, novi kvantni čip tehnološkog giganta, rešio je skoro nemoguć računarski problem za koji bi današnjim najboljim super-računarima trebalo oko 10 septiliona godina da ga reše.
Endtimeheadlines.org izveštava: Ali Google je rekao da je njegov novi kvantni računar rešio zagonetku „za manje od pet minuta“.
Nazivajući Vilov učinak „zapanjujućim“, vođa i osnivač Google Quantum AI tima, fizičar Hartmut Neven, rekao je da njegov rezultat velike brzine „daje verodostojnost ideji da se kvantno računanje dešava u mnogim paralelnim univerzumima“.
Neven je zaslužan fizičaru sa Oksfordskog univerziteta Dejvidu Dojču što je predložio teoriju da bi uspešan razvoj kvantnog računarstva, u stvari, potvrdio „interpretaciju mnogih svetova“ kvantne mehanike i postojanje multiverzuma.
Počevši od 1970-ih, Dojč je postao pionir u oblasti kvantnog računarstva, manje zbog interesovanja za samu tehnologiju nego zbog svoje želje da testira teoriju multiverzuma.
Bake i deke neće imati pravo da žive?! Svetski ekonomski forum želi da zemlje donesu zakon o „dobu smrti“ https://t.co/VYNqU2JNGO
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 15, 2024
Astrofizičar koji je postao naučni pisac Itan Sigel osudio je Gugl zbog ove tvrdnje, optužujući ih da „mešaju nepovezane koncepte, što bi Neven takođe trebalo da zna“.
„Neven je spojio pojam kvantnog mehaničkog Hilbertovog prostora, koji je beskonačno-dimenzionalni matematički prostor u kome „žive” kvantnomehaničke talasne funkcije, sa pojmom paralelnih univerzuma i multiverzuma“, tvrdi Sigel.
Po Sigelovom mišljenju, uspešan kvantni računar ne bi podržao ni vodeću interpretaciju paralelnih univerzuma ili multiverzuma.
U jednoj verziji, mnogi paralelni univerzumi postoje u dubokom svemiru, na velikim udaljenostima od našeg sopstvenog i verovatno su proizvod njihovih sopstvenih Velikih prasaka.
U drugom, svaka akcija u našem univerzumu stvara viljušku u prostor-vremenu, što dovodi do toga da u beskonačnosti vremenskih linija svaka sadrži jedan od beskonačnosti paralelnih svetova.
„Kvantna mehanika može da funkcioniše sasvim dobro, i fizički i matematički, bez uvođenja čak ni jednog paralelnog univerzuma“, napisao je Sigel u svom eseju za Big Think, „a još manje beskonačan broj njih.“
Ipak, Sigel je primetio da je impresioniran zapanjujućim tehnološkim dostignućem Guglovih rezultata sa Vilov-om, koje je nazvao „zaista odličnim korakom napred u svetu kvantnog računanja“.
U najmanju ruku, prodorni kvantni računar tehnološkog giganta bi verovatno mogao pomoći čovečanstvu da stvori sopstveni novi svet, pomažući naučnicima da pronađu svoj put do rešenja nekih od najzahtevnijih problema na Zemlji.
„To uključuje pomoć u otkrivanju novih lekova, dizajniranje efikasnijih baterija za električne automobile i ubrzavanje napretka u fuziji i novim energetskim alternativama“, objasnio je Neven u postu na Gugl blogu.
„Mnoge od ovih budućih aplikacija koje menjaju igru neće biti izvodljive na klasičnim računarima; one čekaju da budu otključane kvantnim računarstvom“, primetio je on.
Nulta Tačka/Endtimeheadlines