Haker tvrdi da je preuzeo lične podatke milijarde kineskih građana
Haker tvrdi da je od policije Šangaja nabavio mnoštvo ličnih podataka o milijardu kineskih građana, za koje tehnološki stručnjaci kažu, da bi to bilo jedno od najvećih krađa podataka u istoriji.
Anonimni korisnik interneta, identifikovan kao ChinaDan, objavio je prošle nedelje na hakerskom forumu Breach Forums da nudi na prodaju više od 23 terabajta (TB) podataka za 10 bitkoina, što je ekvivalentno oko 200.000 dolara.
U 2022. je procurila baza podataka šangajske nacionalne policije (SHGA). Ova baza podataka sadrži mnogo TB podataka i informacija o milijardama kineskih državljana – navodi se u postu.
Baze podataka sadrže informacije o milijardu kineskih državljana i nekoliko milijardi evidencija slučajeva, uključujući: ime, adresu, mesto rođenja, matični broj, broj mobilnog telefona, sve detalje o zločinima/slučaju.
Šangajska vlada i policijska uprava do danas nije se javno izjasnila o ovom slučaju.
Takođe nema novih dojava od samoproglašenog hakera ChinaDan-a, ali se o tom postu tokom vikenda naveliko raspravljalo na kineskim platformama društvenih medija Weibo i WeChat, a mnogi korisnici su bili zabrinuti da bi mogao biti stvaran. Niti da je anonimni haker zaista ukrao ogromu količinu podataka od policije Šangaja.
Haštag „curenje podataka“ blokiran je na Weibo-u do nedelje popodne.
Kendra Šefer, šefica istraživanja tehnološke politike u konsultantskoj kući Trivium China sa sedištem u Pekingu, rekla je u objavi na Tviteru da je „teško raščlaniti istinu iz toliko glasina“.
Ako je zaista ukraden materijal za koji haker tvrdio da je došao iz Ministarstva javne bezbednosti, to bi bilo loše iz „više razloga“ – rekla je ona.
Najočiglednije je da bi to bilo među najvećim i najgorim hakovanjem u istoriji.
Žao Čangpeng, izvršni direktor Binance-a, rekao je u ponedeljak da je berza kriptovaluta ubrzala procese verifikacije korisnika nakon što su obaveštajni podaci o pretnjama otkrili prodaju zapisa koji pripadaju milijardi stanovnika jedne azijske zemlje na dark vebu.
On je na Tviteru rekao da je do curenja moglo doći zbog „greške u primeni Elastic Search od strane (vladine) agencije“, ne govoreći da li je mislio na slučaj šangajske policije.
Tvrdnja o hakerskom napadu dolazi pošto je Kina obećala da će poboljšati zaštitu privatnosti podataka korisnika na mreži, dajući uputstva svojim tehnološkim gigantima da obezbede jače skladištenje nakon javnih pritužbi na loše upravljanje i zloupotrebu.
Kina je prošle godine usvojila nove zakone koji regulišu kako treba postupati sa ličnim podacima i podacima koji se generišu unutar njenih granica.
Nulta Tačka/Mediji