Haos u Pakistanu! Demonstrati pokušavaju da oslobode bivšeg premijera dok REŽIM gasi internet i društvene mreže
Pakistan doživljava politička previranja, a izveštaji od utorka govore da su pristalice zatvorenog bivšeg premijera Imrana Kana „upali“ u prestonicu u pokušaju da ga oslobode – sa raspoređenim trupama i vestima o žrtvama.
Uoči marša, koji je organizovala opoziciona pakistanska partija Tehreek-e-Insaf (PTI), vlasti su pokušale da kontrolišu situaciju delimično ometajući pristup internetu uopšte, ali i navodno, brojnim porukama i društvenim mrežama platforme.
Ovo je kontroverzna, ne uvek uspešna, ali popularna taktika koja se često koristi u zemljama u kojima se vlade suočavaju sa političkim protestima širokih razmera, čiji je cilj da spreči učesnike da se organizuju na mreži. U ponedeljak su korisnici širom Pakistana prijavili prekide interneta i poteškoće u pristupu WhatsApp-u, Instagramu, Facebook-u i drugim aplikacijama.
Grafikon koji prikazuje prekide WhatsApp-a prijavljenih u poslednja 24 sata, sa značajnim porastom u 22:00.
Iako su vlasti saopštile da planiraju gašenje interneta u oblastima osetljivim na bezbednost, nije bilo zvanične reči o prekidima koji utiču na korisnike pomenutih društvenih platformi, a izveštaji sada spekulišu da bi oni trebalo da ometaju protest.
Problemi sa kojima se suočavaju korisnici koji pristupaju aplikacijama mogu biti jedna od posledica zamračenja ili slučaj namernog ciljanja njihovog funkcionisanja. Lokalna štampa citira korisnike koji su rekli da je internet bio toliko spor da su očigledno mogli da se prijave na svoje naloge – ali su otkrili da je „skoro nemoguće“ da dele medijske datoteke.
Downdetector je u ponedeljak potvrdio da je internet sveukupno spor, a korisnicima u Pakistanu je teško da pristupe društvenim mrežama.
Neki od onih koji su pogođeni ovim razvojem vide u tome primer cenzure koja sprečava korisnike da pristupe informacijama i narušava njihovu slobodu izražavanja – a to se dešava upravo u trenutku kada oni na vlasti koriste iste platforme koje one čine nedostupnim mnogim građanima.
Kako se izgleda da se bezbednosna situacija pogoršava u utorak, raste i verovatnoća strožih mera za gušenje interneta i sprečavanje onlajn komunikacija.
U međuvremenu, neki od korisnika koji se suočavaju sa ovim problemima ističu da pored političkih i cenzurnih implikacija, nakon što su mnogi ključni sektori postali zavisni od interneta – sada efektivno odsecanje ljudi od njega predstavlja ozbiljan poremećaj u njihovom svakodnevnom životu.