Harvardski profesor otkrio krvavu pozadinu „ZELENE ENERGIJE“! Dečica u Kongu rade u rudnicima kobalta za dolar dnevno (VIDEO)
Postoji jedan deo „zelene“ revolucije o kojoj smo pisali – ali o kojoj niko drugi ne govori: neprestana potreba za kobaltom i „užasan“ način na koji se metal potreban za akumulatore kopa i proizvodi.
Nakon nedavnog podkasta Džoa Rogana koji je izašao za više od 40 miliona slušalaca, nadamo se da bi dijalog konačno mogao da počne.
Sidart Kara, koji je gostujući profesor na Harvardu, a takođe i autor knjige „Cobalt Red: How The Blood of The Congo Powers Our Lifes“ pojavio se na podkastu prošle nedelje sa komentarima o rudarstvu kobalta.
On je rekao Roganu da ne postoji takva stvar kao što je „čist kobalt“. Napomenuo je da je nivo patnje ljudi iz Konga koji rade u rudnicima kobalta „zapanjujući“, navodi se u izveštaju.
🔶 Prvi slučaj zaraze “amebom koja jede mozak” u Južnoj Koreji https://t.co/hKtdlNh3OC
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 27, 2022
„Nikada nisam video [rudnik kobalta koji se nije oslanjao na dečiji rad ili ropstvo] i bio sam u skoro svim velikim industrijskim rudnicima kobalta“, rekao je Roganu.
Ipak, moderna potražnja za kobaltom ne izgleda kao da će uskoro usporiti. „Kobalt se nalazi u svakoj litijumskoj punjivoj bateriji koja se danas proizvodi u svetu“, rekao je Kara Roganu.
„Svaki pametni telefon, svaki tablet, svaki laptop i, što je najvažnije, svako električno vozilo“ ga koristi, primetio je on. „Ne možemo da funkcionišemo svakodnevno bez kobalta, a tri četvrtine snabdevanja dolazi iz Konga. I vadi se u užasnim, srceparajućim, opasnim uslovima.”
„Uglavnom, svet ne zna šta se dešava“, nastavio je on. „…tako se dogodilo da Kongo ima više kobalta nego ostatak planete zajedno.“
„Pre nego što je bilo ko saznao šta se dešava, kineska vlada [i] kineske rudarske kompanije preuzele su kontrolu nad skoro svim velikim rudnicima i lokalno stanovništvo je raseljeno“, rekao je Roganu.
„Oni kopaju u apsolutno neljudskim, mučnim uslovima za dolar dnevno, unoseći kobalt u lanac snabdevanja u sve telefone, sve tablete, a posebno električne automobile.
U međuvremenu, u izveštaju se navodi da je Bajdenova administracija nedavno „ušla u sporazum sa Demokratskom Republikom Kongo i Zambijom“ da pomogne u jačanju snabdevanja takvim materijalima, uprkos ovim problemima.
Kompletne komentare možete poslušati ovde: