Hezbolah upozorava ljude u Libanu da ne skeniraju QR kodove sa izraelskih letaka
Hezbolah je upozorio ljude u Libanu da ne skeniraju QR kodove pronađene na letcima koje su izraelski ratni avioni bacili u nekoliko delova zemlje. U saopštenju, Hezbolahovo odeljenje za medije potvrdilo je da su ovi leci distribuirani u dolini Beka u istočnom Libanu.
„Snažno savetujemo da ne otvarate ili delite bilo kakve QR kodove; trebalo bi ih odmah odbaciti zbog značajnog rizika koji predstavljaju. Ovi kodovi mogu pristupiti svim podacima na vašim uređajima i ugroziti vašu ličnu bezbednost. Pozivamo javnost da ostane na oprezu,“ naglašava se u saopštenju.
Od dana pre saopštenja, izraelski napadi u Libanu doveli su do skoro 600 smrtnih slučajeva, uključujući preko 50 dece i 100 žena, i skoro 2.000 povređenih, rekao je libanski ministar zdravlja Firas Abijad.
„Većina žrtava u ovim napadima su nenaoružani civili u svojim kućama, što je u suprotnosti sa tvrdnjama da su samo borci gađani“, rekao je Abijad.
Udari će biti sve jači, na snazi je masovna kontrola uma | Nenad Ilić | Mario Zna, 296 UŽIVO
Hezbolah i Izrael su uključeni u tekući prekogranični sukob od početka izraelskog rata u Gazi. Konflikt, koji je izbio posle prekograničnog napada pod vođstvom Hamasa 7. oktobra, odneo je preko 41.400 života, prvenstveno žena i dece. Međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost zbog eskalacije napada u Libanu, upozoravajući da bi oni mogli proširiti sukob u Gazi na regionalne razmere.
„Cionistički neprijatelj distribuira letke sa bar kodovima u regionu Bekaa i mogao bi da gađa i druga područja“, saopštila je kancelarija za medije Hezbolaha. „Pozivamo javnost da ne skenira i ne distribuira ove bar kodove.
Libanska politička partija i paravojna grupa savetovali su svima koji pronađu takve letke da ih „odmah unište, jer su veoma opasni i sposobni da izvuku sve informacije na vašim uređajima“.
Pre nego što je pokrenuo ovu kampanju bombardovanja, Izrael je navodno hakovao hiljade pejdžera i elektronskih uređaja širom Libana, što je čin koji su stručnjaci za prava osudili kao oblik terorizma.
Rojters je u utorak, 24. septembra, preneo da izjava Hezbolaha ne pojašnjava da li je bilo šta drugo napisano na letcima i da nije bilo trenutnog odgovora izraelske vojske.
Izrael tvrdi da njegov rat nije sa libanskim civilima, već samo sa Hezbolahom
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se građanima Libana na društvenim mrežama, rekavši: „Naš rat nije protiv vas; naš rat je protiv Hezbolaha“.
Netanjahu je pozvao Libance da se „oslobode stiska [lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha] radi sopstvene bezbednosti“. Dodao je: „Svako ko ima projektil u dnevnoj sobi ili raketu u garaži neće imati dom.
Hiljade poznatih ličnosti koje su promovisale eksperimentalnu vakcinaciju “iznenada” umire https://t.co/4MBM8f6Aor
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 30, 2024
Kasnije, u poruci na engleskom, Netanjahu je upozorio: „Sklonite se s puta, odmah“.
U međuvremenu, stanovnici južnog Libana primaju tekstualne poruke i audio-snimke od Izraelskih odbrambenih snaga (IDF), upozoravajući ih da evakuišu svoje domove i sela. Pukovnik Avichai Adraee, šef odeljenja za arapske medije pri portparolskoj jedinici IDF-a, podelio je slične poruke na društvenim mrežama.
Ogroman broj poginulih civila je u suprotnosti sa izjavama IDF-a o tom pitanju. Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice Filipo Grandi rekao je da je eskalirajući haos u Libanu „zastrašujući“ i da je ogroman broj poginulih civila „neprihvatljiv“.
Grandi je pozvao na hitna politička rešenja za okončanje neprijateljstava i dodao da neselektivni izraelski vazdušni napadi na Liban „sada nemilosrdno oduzimaju stotine života civila“, uključujući najmanje dva humanitarna radnika UN.
Situacija je postala toliko nepopularna za Izrael da je čak i predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden, obraćajući se Generalnoj skupštini UN, naglasio da sveobuhvatni rat „nije ni u čijem interesu“ i da „diplomatsko rešenje ostaje jedini put ka trajnoj bezbednosti“.