Holandija pokreće ISTRAGU protiv kineskih policajaca u toj zemlji! Policajci iz Kine u Srbiji već godinama
Holandsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u sredu da istražuje izveštaje da je Kina postavila dve ilegalne policijske stanice u Holandiji.
„Mi sada kao ministarstvo istražujemo šta se dešava sa centrima, a kada budemo imali više informacija o tome, možemo da odredimo odgovarajuću akciju“, rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Maksim Hovenkamp.
„Ono što je tačno jeste da nas kineska vlada nikada nije obavestila o centrima diplomatskim kanalima, tako da ih to čini ilegalnim za početak“, rekao je Hovenkamp.
Šta znamo o kineskim policijskim centrima?
Prema izveštaju holandskog emitera RTL Nieuws i platforme za istraživačko novinarstvo Follow the Money objavljenom u utorak, postojale su „indikacije“ da su centri korišćeni za „izvršavanje pritiska na Kineze disidente u Holandiji“.
Centri nude građanima usluge kao što su obnavljanje kineskih vozačkih dozvola ili proglašavanje promena u bračnom statusu, navodi se u izveštaju.
Kineski disident koji je dobio azil u Holandiji rekao je za RTL Nieuws and Follow the Money da ga je pozvala kineska policija u drugom po veličini holandskom gradu, Roterdamu. Kineski državljanin je takođe prijavio da je primao preteće telefonske pozive i tekstualne poruke sa nepoznatih brojeva i rekao da su na njegovo ime upućivane pretnje bombom.
Tegenstanders onder druk zetten, eigen mensen in de Nederlandse politiek manoeuvreren en nog meer. Het zijn de werkzaamheden van ten minste twee illegale Chinese politiebureau’s die in ons land zijn gestationeerd.
⏳ Ook als korte versie. https://t.co/4RxaxbWSvT
— Follow the Money (@FTM_nl) October 25, 2022
Kako se navodi, centar u Roterdamu otvorile su policijske snage u prefekturi Lišui u kineskoj provinciji Džeđijang, koja se nalazi neposredno južno od Šangaja, dok je centar Amsterdama vezan za grad Fudžou, koji se nalazi u provinciji Fudžijan na kineskom kontinentu na strani Tajvanskog moreuza.
Dva istočna primorska regiona su glavni izvori kineske emigracije u Evropu.
RTL Nieuws i Follow the Money rekli su da su primili e-mail od kineske ambasade u Amsterdamu u kom se navodi da ne znaju za postojanje dva prekomorska policijska centra.
Stanice u „desetinama zemalja“
Nevladina organizacija za ljudska prava Safeguard Defenders sa sedištem u Španiji navela je u septembarskom izveštaju da Peking ima prekomorske policijske „servisne stanice“ u „desetinama zemalja širom pet kontinenata“, uključujući 12 zemalja EU. U izveštaju se navodi da je jedna od ovih stanica u Frankfurtu, Nemačka. Tvrdi se da te operacije „izbegavaju zvaničnu bilateralnu policiju“ i „krše međunarodnu vladavinu prava“.
U izveštaju se tvrdi da je Peking od 2018. godine učestvovao u kampanji usmerenoj na kineske osumnjičene za prevaru i na oblast telekomunikacija u inostranstvu od 2018. Kineske vlasti su ubedile 230.000 državljana da se vrate da se suoče sa krivičnim postupcima između aprila 2021. i jula 2022. godine, citira Safeguard Defenders zamenika ministra javne bezbednosti Du Hangvei.
Prema izveštaju, vlasti su koristile metode kao što je „traženje… porodice mete u Kini kako bi izvršile pritisak na njih putem zastrašivanja, uznemiravanja, pritvora ili zatvaranja” kako bi „ubedili” osumnjičene u inostranstvu da se vrate u Kinu.
MARIO ZNA i KREŠIMIR MIŠAK- Transhumanisti su ISPLANIRALI budućnost ljudi ALI POSTOJI jedan problem
Kina je od kraja novembra 2021. godine upozoravala svoje građane da ne putuju u sedam zemalja jugoistočne Azije, kao i u Tursku i UAE, za koje smatra da su izvor ozbiljnih telekomunikacionih zločina.
Safeguard Defenders tvrdi da su vlasti Pekinga koristile taktiku zastrašivanja kako bi izvršile pritisak na kineske građane koji borave u ovim zemljama, bez obzira da li su osumnjičeni za prevaru u telekomunikacijama ili za druge zločine, da se vrate.
Kineski policajci patroliraju srpskim gradovima
U Bloku 70 i na aerodromu Nikola Tesla zajedno sa srpskim policajcima u patrolama će biti i pripadnici kineske policije, zajedničke policijske patrole su predviđene i u Novom Sadu i Smederevu.
Na promociji zajedničkih srpsko-kineskih policijskih patrola, Stefanović je objasnio da je osnovni razlog za ovaj oblik policijske saradnje sve veći broj kineskih turista u Srbiji, koji je naglo porastao nakon stupanja bezviznog režima na snagu:
„Želim da se zahvalim i kineskom ministarstvu javne bezbednosti i kolegama iz ambasade, koji su prepoznali potrebu da ovakvim zajedničkim radom olakšamo komunikaciju velikom broju kineskih turista koji dolaze u našu zemlju, kao i drugim državljanima NR Kine, koji su naši dragi gosti. I da zajedno sa našim policijskim službenicima, ovim mešovitim patrolama kineske kolege mogu da pomognu u toj komunikaciji“, rekao je Stefanović na predstavljanju u Knez Mihailovoj ulici u centru Beograda.
„Tokom boravka u Srbiji kineska policija će putem zajedničkih patrola, uspostavljanjem hitne telefonske linije za prijave na kineskom jeziku, obilaskom mesta gde žive kineski građani, kao i obilaskom kineskih preduzeća i kineskih institucija pomogati srpskoj policiji, kako bi još bolje osigurali bezbednost naših državljana“, istakla ambasadorka Kine Čen Bo.
Nulta Tačka/InfoWars