Holandskim zvaničnicima naređeno da izbrišu sve iranske, ruske i kineske telefonske aplikacije
Zvaničnicima u Holandiji je rečeno da izbrišu sve iranske, ruske i kineske aplikacije sa svojih poslovnih telefona.
Holandskim zvaničnicima je njihova vlada rekla da moraju da izbrišu sve aplikacije za mobilne telefone u vlasništvu Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje sa svojih poslovnih telefona.
Nacija je već rekla svojim zvaničnicima da aplikaciju TikTok, povezanu sa Komunističkom partijom Kine, drže podalje od svojih uređaja, pri čemu je zemlja navela ozbiljnu zabrinutost za bezbednost zbog smernica.
Prema izveštaju De Telegraafa, takva naredba je sada ozbiljno proširena, pri čemu je holandska vlada u utorak rekla zvaničnicima da moraju da izbrišu sve aplikacije iz zemalja koje imaju „ofanzivni sajber program protiv Holandije“.
Kabinet je navodno opravdao odluku rekavši da aplikacije iz tako neprijateljskih država predstavljaju „povećan rizik od špijunaže“.
„Primeri zemalja sa takvim ofanzivnim sajber programom su Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja“, navodno je napisala ministarka za digitalizaciju Aleksandra van Hufelen u pismu državnim službenicima, tvrdeći da ove zemlje imaju „nameru i kapacitet“ da špijuniraju Holandiju.
Zvaničnici kabineta navodno imaju za cilj da na kraju još više prošire takvu politiku sajber-bezbednosti tako što će zabraniti sve aplikacije sa državnih telefona za koje vladin IT sektor nije izričito dao zeleno svetlo.
👉 Malo se moliš Bogu malo popustima! U Vatikanu se otvara veliki tržni centar https://t.co/qwTYyLVAfx
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 23, 2023
Govoreći kao odgovor na odluku o zabrani aplikacija iz različitih neprijateljskih stranih zemalja, TikTok je tvrdio da nije u „kineskom vlasništvu“ niti da ga „kontroliše bilo koja država ili vlada“.
Čini se da mnogi zvaničnici zapadnih vlada ne veruju takvoj tvrdnji, jer je veliki broj nacija širom Evrope i Amerike doneo odluku da zabrani aplikaciju platforme društvenih medija sa vladinih uređaja.
Jedna od najnovijih zemalja koja je nametnula takvo ograničenje je Velika Britanija, a Vestminster je naveo da platforma predstavlja „specifičan rizik“ za zemlju.
Evropska unija je takođe naredila osoblju da izbriše aplikaciju ne samo sa vladinih uređaja, već i sa ličnih uređaja na kojima se nalazi materijal vezan za posao kako bi se smanjio rizik od digitalne špijunaže.
U međuvremenu, Sjedinjene Države su pokrenule istragu protiv vlasnika TikTok-a, BiteDance-a, zbog tvrdnji da je jedan broj sada već bivših zaposlenih koristio podatke koje je platforma prikupila za praćenje lokacije dvojice novinara u Sjedinjenim Državama.
Portparol kompanije je od tada tvrdio da je ona „snažno osudila“ postupke bivših zaposlenih, pre nego što je insistirao da bi ona bila spremna da pomogne bilo kojoj zvaničnoj vladinoj istrazi incidenta.