HRVATSKA prva „dobija“ DIGITALNI PASOŠ! Od zdravstvenih podataka do biometrije
Kako prenose mediji digitalni pasoš će navodno omogućiti građanima da unapred najave dolazak u neku državu, čime će se maksimalno skratiti vreme čekanja Hrvatska i Finska, kao i Holandija i Kanada, dobile su pilot projekte za razvoj digitalnog pasoša na mobilnom telefonu, čiji je krajnji cilj korišćenje najnovije tehnologije navodno će služiti za olakšanje putovanja i poboljšanje bezbednosti putnika.
Hrvatski mediji ne navode koliko ovi pasoši služe kontroli kretanja i da li će a verovatno hoće sadržati i druge podatke građana kao što su zdravstveni podaci nalik na COVID pasoše.
Projekat u Hrvatskoj provode MUP i AKD, u kojem objašnjavaju da je reč o zahtevnom projektu, u kojem tek predstoje razvoj i brojna testiranja, zbog čega je Evropska komisija odobrila finansiranje u iznos od skoro 2,3 miliona evra.
Hrvatski državljani od 2009. godine koriste ePutovnicu, čija se sigurnost trenutno zasniva na proveri autentičnosti ličnih podataka u fizičkom i elektronskom obliku.
“KATASTROFALNA ZARAZA”- Gejts, SZO i centar Džons Hopkins organizovali novu SIMULACIJU smrtnosnog virusahttps://t.co/9oCoOnvv1B
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 11, 2022
To znači da su digitalizovani podaci sačuvani u čipu pasoša identični odštampanim podacima u knjižici pasoša. Izuzetak su biometrijski podaci.
Kako je objašnjeno u AKD-u, pilot projekti koje će realizovati Hrvatska i Finska, kao i Holandija i Kanada, imaju za cilj implementaciju digitalnih putničkih akreditiva, čija je virtuelna komponenta povezana sa ePutovnicom, odnosno sadrži delimičnu kopiju biografskih i biometrijskih podataka lica u ePutovnicama.
Ovo će omogućiti identifikaciju putnika samo na osnovu virtuelne komponente digitalnih putnih akreditiva.
Za novi digitalni pasoš, AKD će nastaviti razvoj mobilne aplikacije Certilia, koju svaki građanin koji ima važeću ličnu kartu sa čipom može koristiti za digitalnu potvrdu identiteta.
– Za potrebe pilot projekta, AKD će omogućiti nosiocu pasoša da kreira digitalni putni akreditiv u okviru mobilne aplikacije Certilia, koja je sredstvo elektronske identifikacije najvišeg nivoa. Pošto Certilia ima sve preduslove za budući EU digitalni novčanik, logično je da AKD našim građanima omogući digitalni pasoš na mobilnom uređaju – ističe Jure Sertić, direktor AKD-a.
Podstaknute korona histerijom, IKT industrija i vlade istražuju načine da efikasnije koriste digitalne informacije o putnicima, kako bi im olakšali prolazak kroz granične prelaze, posebno na aerodromima. Time su pokrenuta različita „rešenja“, ali je cilj da se standardizuje izdavanje putnih akreditiva u digitalnom formatu.
Kako bi se osigurao visok nivo sigurnosti, pristup se zasniva na „hibridnom“ konceptu, u kojem će se putni akreditivi u digitalnom formatu sastojati od virtuelne komponente koja sadrži digitalni prikaz identiteta i fizičke komponente bezbedno povezane sa virtuelna komponenta.
– AKD radi i na uspostavljanju i razvoju nove generacije međunarodno sertifikovanog appleta za novu e-ličnu kartu, kao sredstva za kreiranje kvalifikovanog elektronskog potpisa. Radi na unapređenju zaštite putovnice Republike Hrvatske novim dizajnom i modernim elementima zaštite od falsifikata, razvija projekte podrške procesima digitalizacije visokog obrazovanja i zdravstva, a svoje resurse značajno je usmerio ka sektoru mobilnosti i transporta – ističe Jure Sertić.
Ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik Vlade Davor Božinović ističe da Hrvatska kontinuirano ulaže u sigurnost, digitalizaciju i razvoj identifikacionih i putnih isprava.
EU direktno PRETI SRBIJI I SRPSKOM NARODU: Srbi odmah da uklone barikade- poručuje Boreljhttps://t.co/SMurgANr8D
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 11, 2022
– Nacionalnim projektom nove lične karte građanima smo obezbedili rešenje za mobilni elektronski identitet, uspešno smo ispunili preduslove za izradu i izdavanje elektronske boravišne dozvole, pristupili izdavanju novog obrasca boravišne dozvole; kao deo američkog programa za ukidanje viza, uspešno smo, bez prigovora, ispunili sve bezbednosne zahteve procesa u vezi sa identifikacijom i putnim ispravama. Nedavno smo uspostavili Nacionalni sistem za kreiranje i izdavanje vidljivih digitalnih pečata na obrascu za vizu, koji je integrisan sa evropskim viznim sistemom. Implementacijom pilot projekta Digital Travel Credentials ponovo visoko pozicioniramo Hrvatsku na polju jedinstvenog digitalnog tržišta, internet sigurnosti, digitalne nauke i inovacija, te globalnog interoperabilnog rešenja za putne isprave, temeljenog na ICAO standardima – objasnio je ministar Davor Božinović.
Veliki Reset je stigao u Hrvatsku ali ne brinite nismo ni mi daleko.