Hjuman rajts voč optužuje Izrael za ratne zločine u Gazi: Namerno prisilno raseljavanje Palestinaca
Novi izveštaj Human Rights Watch-a (HRW, Čuvar ljudskih prava) optužuje izraelske vlasti da namerno i sistematski izazivaju prisilno raseljavanje Palestinaca u Gazi, nazivajući ove akcije ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti.
Izveštaj, zasnovan na satelitskim snimcima, naredbama za evakuaciju izraelske vojske i izjavama izraelskih zvaničnika, pokazuje da je Izrael praktično onemogućio povratak mnogih Palestinaca u mnoge delove Gaze. HRW tvrdi da su razmere razaranja — usmerene na kritičnu infrastrukturu i stambena područja — ostavili veći deo Gaze nenastanjivim.
Vodeći istraživač HRW-a, Nađa Hardman, opisala je uništenje kao „masovno i namerno“.
Izraelske snage su uništile vitalnu civilnu infrastrukturu, uključujući vodovodne, kanalizacione, energetske i komunikacione mreže, kao i škole i bolnice.
„Toliko civilne infrastrukture je uništeno da je veći deo Gaze postao nenastanjiv“, navela je Hardman.
Zaboravite sve što ste znali, sada ćete čuti jedinu istinu | Nebojša Perović | Mario Zna, 303 Uživo
Izveštaj dalje naglašava uništavanje domova, voćnjaka, polja i staklenika od strane izraelske vojske, što je doprinelo širokom raseljavanju palestinskih civila.
Pored široko rasprostranjenog razaranja, HRW je skrenuo pažnju na širenje izraelskih vojnih „tampon zona“ u Gazi. Ove zone nastaju uništavanjem čitavih naselja i izgradnjom novih vojnih puteva i infrastrukture. Jedan istaknuti primer je stvaranje „Koridora Necarim“, novog puta širokog preko 4km koji preseca Gazu od severa ka jugu. Ova vojna infrastruktura nastavlja da se širi, dodatno zadire u palestinsku teritoriju i raseljava sve više stanovnika.
Izraelski zvaničnici tvrde da su takve mere neophodne za bezbednost, pozivajući se na pretnju militantnih grupa u Gazi. Na primer, izraelski ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Avi Dikter opisao je stvaranje „ratne zone“ oko Gaze kako bi se sprečilo da se bilo ko približi izraelskoj granici. Međutim, HRW tvrdi da ova opravdanja nisu u skladu sa razmerom razaranja, za koje izveštaj tvrdi da predstavlja jedan od najjasnijih primera prisilnog premeštanja. Prema međunarodnom pravu, prisilno premeštanje se smatra ratnim zločinom ako je izvršeno namerno.
Krajnji cilj Izraela je raseljavanje Palestinaca iz pojasa Gaze
Istraga HRW-a otkrila je dokaze da su akcije Izraela u Gazi deo šireg, namernog plana za raseljavanje Palestinaca. U izveštaju se navode izjave visokih izraelskih zvaničnika, uključujući ekstremističke i jevrejske političare koji su otvoreno podržavali etničko čišćenje Palestinaca.
Na primer, ministar finansija Bezalel Smotrič pozvao je na „potpuno uništenje“ gradova u Gazi u aprilu. Slično tome, premijer Benjamin Netanjahu je ranije davao izjave u kojima je ukazivao na podršku trajnom raseljavanju Palestinaca, iako je od tada pokušavao da umanji značaj ovih komentara.
Pale akcije proizvođača vakcina nakon što je Tramp imenovao Roberta F. Kenedija Mlađeg za ministra zdravlja https://t.co/R4Aj5oJtN2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 17, 2024
Izveštaj HRW-a takođe kritikuje kako je Izrael izdao naredbe za evakuaciju. HRW je otkrio da su mnoge od ovih naredbi nejasne, kontradiktorne ili su izdate prekasno da bi se civilima dalo dovoljno vremena za bezbednu evakuaciju. U nekim slučajevima, naredbe za evakuaciju su izdate nakon što su vojni napadi već počeli, ostavljajući stanovnike u opasnim i neizvesnim situacijama.
Gabi Ivens, istraživač HRW, primetila je da je nedostatak jasnih i pravovremenih smernica doprineo konfuziji, što otežava civilima da shvate gde i kada da se kreću.
Ovaj izveštaj HRW-a temelji se na upozorenjima palestinskih organizacija za ljudska prava, koje tvrde da Izrael sistematski „prazni severnu Gazu“ od svojih stanovnika. Ove grupe su izrazile zabrinutost da Palestinci koji beže nikada neće moći da se vrate svojim kućama, plašeći se izraelskog plana da ove oblasti naseli izraelskim civilima.
Ovi strahovi su pojačani nedavnim prisustvom nekoliko izraelskih političara na konferenciji krajem oktobra na kojoj se promoviše ideja o ponovnom uspostavljanju izraelskih naselja u Gazi.
Limor Son Har Meleh, član jevrejske partije Otzma Iehudit, koja je deo Netanjahuove koalicije, izjavio je na konferenciji da je Gaza „vlasništvo naših predaka“ i obećao da će je „ponovo naseliti“. Takva retorika podvlači ideološku želju nekih izraelskih političara da ponovo uspostave kontrolu nad Gazom, iako su naselja evakuisana pre skoro dve decenije.
Izveštaj HRW-a dodaje sve više dokaza da akcije Izraela u Gazi predstavljaju koordinisanu strategiju prisilnog raseljavanja Palestinaca, podriva njihovu sposobnost da se vrate kući. Tekuće uništavanje domova i infrastrukture, zajedno sa širenjem vojnih zona, predstavlja teško kršenje međunarodnog prava, posebno u pogledu prisilnog preseljenja stanovništva. Kako situacija u Gazi eskalira, međunarodna zajednica se suočava sa sve većim pritiskom da se pozabavi ovim kršenjima i pozove na odgovornost one koji su odgovorni za tekuću krizu.