IDEJA ILI STVARNOST: NASELJAVANJE SIBIRA „IZUMRLIM“ MAMUTIMA- AKO OVO MOGU, ŠTA SVE ONDA MOGU
Naučnici kažu da su vunasti mamuti izumrli pre otprilike 4.000 godina, a istraživači navode klimatske promene i prekomerni lov kao ključne razloge nestanka ove životinja.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Zvaničnici u ruskoj Republici Saha, koja se nalazi u Sibiru, ocenili su predlog jedne američke kompanije da se regija naseli „vaskrslim“ vunastim mamutima. Prema rečima Nikite Zimova, šefa Pleistocenskog parka, čiji je cilj obnoviti pašnjačke ekosisteme na Arktiku, kao i ublažiti posledice klimatskih promena, park je spreman prihvatiti ove životinje.
„Moramo poboljšati infrastrukturu parka, izgraditi natkrivene objekte, pripremiti stočnu hranu, kao i obučiti veterinare. To će potrajati između pet i sedam godina. Ako se u tom periodu pojavi beba mamut, nećemo ga pustiti da luta parkom bez nadzora. Verujemo da je glavni cilj stvoriti malu populaciju mamuta „, rekao je Zimov.
Izjava je usledila nekoliko dana nakon što je američka kompanija Colossal Biosciences objavila planove za „oživljavanje“ mamuta. Prema navodima kompanije, planira se stvaranje „hibrida slon-mamun“ korištenjem tehnologije uređivanja gena. Colossal Biosciences je rekao da će u genom azijskog slona umetnuti DNK mamuta koji je pronađen iz kostiju, kljova i drugih dobro očuvanih delova životinje. Zatim planira naseljavanje Sibira ovim „uskrslim“ stvorenjima.
ŠTA? ČASOPIS NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE SADA PRIZNAJE DA VAKCINA PROTIV COVID-a MOŽDA NIJE SIGURNA ZA TRUDNICE
https://t.co/sKcMaNKovc— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) September 25, 2021
Prema rečima izvršnog direktora kompanije, Ben Lamma, cilj ovog projekta nije samo oživeti izumrle životinje, već i „obnoviti ekosisteme, izlečiti našu Zemlju i sačuvati njenu budućnost“.
„Osim što ćemo vratiti drevne izumrle vrste poput vunastog mamuta, moći ćemo iskoristiti naše tehnologije kako bismo pomogli očuvanju kritično ugroženih vrsta“, rekao je Lamm.
Colossal Biosciences tvrdi da je već prikupio 15 miliona dolara za ovaj projekat. Iako su neki naučnici smatrali da je poduhvat uzbudljiv, drugi su ga kritikovali, ističući da bi novac trebalo potrošiti na životinje koje su trenutno pred izumiranjem.
„Smešno je gubljenje novca pokušavati rekonstruirati genom izumrle životinje ili biljke i pokušati je oživeti kad nam druge vrste gotovo svakodnevno izumiru“, rekao je Jeremy Austin, evolucijski biolog iz australijskog centra za antičku DNK na Univerzitetu u Adelaide-u.
UKOLIKO ŽELITE DA DOĐETE DO SLOBODNIH, PROVERENIH I ZABRANJENIH INFORMACIJA, PRATITE REDAKCIJU NULTE TAČKE NA TELEGRAMU – ,,Nulta Tačka – Telegram kanal”
Nulta Tačka/SputnikNews