Ideja „VELIKOG IZRAELA“ postaje stvarnost – Ostvaruje se Abrahamov sporazum
Plan „Velikog Izraela“, koji je započeo sprovođenjem Abrahamovog sporazuma, a koji je već dugo naznačen na izraelskoj zastavi koja pokazuje granice od Eufrata do Nila, sada postepeno postaje stvarnost.
Izraelski doseljenici proglašavaju južni Liban delom Izraela i pozivaju premijera Netanjahua da započne izgradnju naselja u tom području.
Sada zagovaraju uspostavljanje naselja u južnom Libanu, tvrdeći da je to deo „Velikog Izraela“, nakon izraelske vojne invazije na Liban.
Ova kampanja, koju su u četvrtak najavile grupe izraelskih doseljenika, označava najnoviji organizovani napor da se promoviše izgradnja naselja u regiji daleko izvan međunarodno priznatih granica Izraela, sugerišući da izraelske vojne akcije nikada nisu bile isključivo odbrambene, već cionistički ekspanzionizam.
UŽIVO! VEČERAS OD 21h! DR SEMIR OSMANAGIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
Doseljenici smatraju da je južni Liban, kao i drugi teritoriji koji graniče s Izraelom, legitimni deo „Velikog Izraela.“
Ova objava dolazi uprkos tome što su naselja na severu Izraela uglavnom napuštena zbog rastućeg vojnog uticaja Hezbolaha, koji je ta područja pretvorio u gradove duhova, primoravajući mnoge doseljenike na bekstvo.
Ipak, doseljenici sada žele proširiti svoje ambicije na libanski teritorij – potez koji će verovatno izazvati značajne geopolitičke napetosti.
Izraelske akcije istorijski nisu vođene isključivo samoobranom, već ekspanzionizmom i prisvajanjem teritorija.
Od okupacije Zapadne obale, Istočnog Jerusalima i Gaze 1967. godine, do aneksije Golanske visoravni, izraelske teritorijalne ambicije su konstantno izazivale optužbe za etničko čišćenje i krađu zemlje, često prikrivene kao težnja za osiguranjem države.
Zagovornici palestinskih prava tvrde da je poziv na naseljavanje južnog Libana još jedan izraz izraelske ekspanzionističke agende, koja teži da konsoliduje kontrolu nad novim teritorijama, bez obzira na političke, pravne ili humanitarne posledice.
Takve ambicije su bile ključni pokretač izraelsko-palestinskog sukoba, gde su aktivnosti naseljavanja na okupiranim palestinskim teritorijama naširoko osuđene kao nezakonite prema međunarodnom pravu.
Izgledi za izraelska naselja u Libanu – području koje je već godinama pogođeno sukobima – dodatno će povećati napetosti u regiji, posebno zbog jake prisutnosti Hezbolaha.
Ovaj potez rizikuje da dodatno ohrabri Hezbolah, koji se dugo suprotstavljao izraelskim upadima u Liban i sve napore za širenje smatra direktnom pretnjom suverenitetu Libana.
Očigledno je da je ovo samo početak, i pitanje je vremena kada ćemo videti širenje na Siriju, Egipat i druge susedne zemlje, jer je sve to već dugo zacrtano u planu, a sada je došlo vreme njegove realizacije.