Idemo ponovo?! Španija uvela nova kovid ograničenja za putnike iz KINE
Posetioci iz Kine će morati da daju negativan test na kovid ili da dokažu da su u potpunosti vakcinisani.
Španija je objavila nove propise o kovidu za putnike koji dolaze na aerodrome u zemlji iz Kine, nakon rasta broja obolelih u toj zemlji, postavši poslednja na rastućoj listi zemalja koje nameću posebna pravila za posetioce iz te azijske zemlje.
Putnici iz Kine će morati da daju negativan test na kovid ili da dokažu da su u potpunosti vakcinisani protiv te bolesti, rekla je španska ministarka zdravlja Karolina Darijas na konferenciji za novinare u petak.
Ona je dodala da će Španija na visokom nivou koordinirati sa drugim državama članicama EU kako bi usvojile zajedničku politiku, istovremeno zalažući se za reviziju trenutnih uslova koje moraju da ispune putnici koji žele da dobiju takozvani digitalni kovid sertifikat EU.
Nova mera dolazi nakon što se Odbor Evropske unije za zdravstvenu bezbednost sastao u četvrtak kako bi razgovarao o strategiji bloka za ublažavanje širenja virusa usred priliva posetilaca iz Kine nakon što je ta azijska zemlja ukinula većinu svojih ograničenja putovanja.
Italija, koja je već naložila testiranje po dolasku za sve putnike vazdušnim putem iz Kine, pozvala je da se takve mere prošire na čitavu EU, upozoravajući da rizikuju da budu neefikasne ako ih po delu primenjuju samo neke zemlje u bloku.
Međutim, komitet, koji se sastoji od zvaničnika ministarstava zdravlja širom bloka i kojim predsedava Evropska komisija, rekao je da veruje da je uvođenje obaveznih pregleda na kovid za putnike iz Kine u celoj EU trenutno „neopravdano“.
Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) saopštio je da „veći imunitet stanovništva“ u EU i „prethodna pojava i naknadna zamena varijanti koje trenutno kruže u Kini“ znači da se ne očekuje da će porast zaraza tamo uticati na blok.
„Ostajemo na oprezu i bićemo spremni da upotrebimo kočnicu u slučaju nužde ako bude potrebno“, dodao je ECDC.
Svaka odluka koju donese komitet, koji se često sastajao na vrhuncu pandemije kovidau Evropi radi koordinacije politika, bila bi samo savetodavna.
Svaka država članica EU je slobodna da donosi sopstvenu politiku, ali cilj tela je da pristane na zajedničku liniju i primeni je u celom bloku.
Francuska, Nemačka i Portugal saopštile su da ne vide potrebu za novim ograničenjima, dok je Austrija naglasila ekonomske koristi od povratka kineskih turista u Evropu.
Kineski državni mediji kritikuju „diskriminatorna“ ograničenja
Izvan EU, razmere epidemije u Kini i sumnje u zvanične podatke navele su zemlje uključujući Sjedinjene Države, Indiju, Tajvan, Južnu Koreju i Japan da nametnu svoja nova pravila putovanja kineskim posetiocima.
Signalizirajući nezadovoljstvo Pekinga merama, kineski državni mediji rekli su u četvrtak da su zahtevi za testiranje na kovid nametnuti kao odgovor na nagli talas infekcija u zemlji „diskriminatorni“.
„Prava namera je da se sabotiraju tri godine kineskih napora za kontrolu kovida i napadne sistem zemlje“, navodi se u članku koji je objavljen u četvrtak uveče u državnim tabloidnim novinama Global Tajms.
Članak, koji je osudio restrikcije kao „neosnovane“ i „diskriminatorne“, označio je najjasniji otpor do sada na ograničenja koja usporavaju ponovno otvaranje Kine.
Pošto je svoje granice držala gotovo zatvorene tri godine, nametnuvši strogi režim zatvaranja i nemilosrdnog testiranja, Kina je 7. decembra naglo preokrenula kurs ka životu sa virusom nakon široko rasprostranjenih protesta protiv pravila „nultog kovida“.
🔶 ŠEF SZO-a: “Zemlje koriste buster doze za ubijanje dece” – Fektčekeri ne znaju šta da rade (VIDEO) https://t.co/3PjZLelYh8
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 30, 2022
Ukidanje ograničenja ustupilo je mesto talasu infekcija koji je jurio širom zemlje, preplavljujući bolnice i pogrebna preduzeća.
Kina, zemlja od 1,4 milijarde ljudi, prijavila je u četvrtak jedan novi smrtni slučaj od kovida. Broj se poklapao sa onim zabeleženim dan ranije – brojevi koji ne odražavaju iskustvo drugih zemalja jer su ublažile ograničenja virusa.
Zvanični broj umrlih u Kini od 5.247 od početka pandemije uporedi se sa više od milion smrtnih slučajeva u Sjedinjenim Državama. Hong Kong pod kineskom upravom, grad od 7,4 miliona stanovnika, prijavio je više od 11.000 smrtnih slučajeva.
Strane vlade i mnogi epidemiolozi veruju da su brojke mnogo veće i da bi više od milion ljudi moglo umreti sledeće godine.
Kina je saopštila da samo smrt pacijenata sa virusom kovida uzrokovana upalom pluća i respiratornom insuficijencijom uračunava kao povezane sa kovidom.