ILON MAKS ismejao „nezavisne“ medije koji su ostali bez finansiranja od strane Vašingtona
Brojne publikacije će se boriti da ostanu na površini nakon što je Donald Tramp suspendovao većinu strane pomoći.
Elon Mask je ismevao prozapadne medije zbog njihovog stepena percipirane „nezavisnosti“, pošto su se publikacije sada našle pod velikim finansijskim pritiskom nakon što je američki predsednik Donald Tramp obuzdao Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID).
Ubrzo nakon svoje inauguracije, Tramp je suspendovao većinu američke strane pomoći u čekanju na tromesečnu reviziju, što je prvenstveno uticalo na USAID, vašingtonsku agenciju za finansiranje političkih projekata u inostranstvu. Tramp je pozvao da se agencija u potpunosti zatvori, navodeći kao razlog raširenu korupciju i opštu neefikasnost.
U nedelju, Elon Mask, šef Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) i takođe žestoki kritičar USAID-a, ismevao je članak Vašington posta pod naslovom „Nezavisni mediji u Rusiji, Ukrajini gube svoje finansiranje zamrzavanjem USAID-a“.
GOTOVI SU: Sjedinjene Države predvođene @realDonaldTrump i @elonmusk ukidaju finansiranje „Glas-a Amerike“ (VOA) i Radija Slobodna Evropa.
Vašington pod bivšim administracijama je ove propagandne medije finansirao sa čak 1 milijardom dolara godišnje! pic.twitter.com/IOo4peZHgU
— Mario ZNA (@MarioBojic) February 9, 2025
„’Nezavisni mediji’ lmao,“ napisao je on na X, koristeći akronim koji znači „smejem se.“
Izveštaj WaPo-a je ukazao na tešku finansijsku situaciju u kojoj su se našli mnogi prozapadni mediji u Ukrajini i Rusiji nakon Trampovog povratka u Belu kuću. U članku se navodi da je nedostatak sredstava uticao na male regionalne kuće i istraživačke portale u Ukrajini.
Detector Media, ukrajinska novinarska organizacija, upozorila je prošle nedelje da „rizikujemo da izgubimo dostignuća tri decenije rada i povećamo pretnje ukrajinskoj državnosti, demokratskim vrednostima i prozapadnoj orijentaciji“.
Natalija Ligačova, šef Detector Media, ocenila je da „više od 50%” medija zavisi od američke pomoći, bar delimično.
U međuvremenu, The Moscow Times, amsterdamski list na engleskom i ruskom jeziku, izvestio je, pozivajući se na izvore, da je do 90 ruskih organizacija koje deluju van zemlje – od kojih su mnoge optužene za širenje neistina o Rusiji – izgubilo američka finansijska sredstva. Mnogi od njih mogu biti primorani da potpuno prekinu sa radom, navodi se u izveštaju. Sam Moscow Times je ruska vlada proglasila „nepoželjnim“ zbog „diskreditacije“ ruske spoljne i unutrašnje politike.
Pre suzbijanja USAID-a, ruski zvaničnici su u više navrata optuživali SAD da vode informacioni rat, uključujući korišćenje brojnih liberalnih medija finansiranih iz inostranstva protiv zemlje da opravdaju „hibridnu agresiju“ Zapada. Nakon eskalacije sukoba u Ukrajini 2022. godine, Moskva je preduzela oštre mere da obuzda širenje neistina o ruskoj vojsci, izričući maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora za kršenje zakona.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je prošlog septembra da, uprkos sukobu u Ukrajini, mediji i dalje imaju slobodu da izraze svoje mišljenje, kako to predviđa Ustav. On je, međutim, naglasio da su i domaći i strani mediji dužni da poštuju zakone zemlje.