Ilon Mask isporučuje vojsci satelitsku tehnologiju za nadzor
Američka Nacionalna kancelarija za izviđanje (NRO) navodno kupuje sazvežđe od stotina satelita za prikupljanje obaveštajnih podataka od SpaceX-a, sa posebnim fokusom na praćenje ciljeva u podršci kopnenim operacijama. Iako su detalji o ovom projektu i dalje veoma ograničeni, postoje jasne paralele sa onim što su svemirske snage SAD ranije rekle o visoko poverljivom svemirskom radarskom programu za nadzor, koji je prvi put javno obelodanjen otprilike u isto vreme kada je rečeno da je SpaceX dobio svoj NRO ugovor. Ako je ovaj program onaj za koji mislimo da jeste, mogao bi da donese revoluciju i u taktičkom i u strateškom svemirskom takmičenju.
Starshield, poslovna jedinica kompanije SpaceX koja je fokusirana na prodaju vladi, radi na novim špijunskim satelitima u niskoj orbiti Zemlje (LEO) prema ugovoru od 1,8 milijardi dolara koji je dobio od NRO-a 2021. godine, navodi se u izveštaju Rojtersa prošlog vikenda, citirajući pet anonimnih izvora upoznatih sa dogovorom. Wall Street Journal je ranije objavio priču o postojanju ugovora u februaru, ali nije naveo da je NRO umešan niti dao konkretne detalje o obimu posla.
U vreme pisanja ovog teksta, izgleda da ni SpaceX ni njegov izvršni direktor Ilon Mask nisu direktno odgovorili na članak Rojtersa ili na drugi način komentarisali detalje u njemu. NRO, američka vojna organizacija koja služi kao glavna američka obaveštajna ruka za daljinsko detektovanje, i toliko je tajna da njeno postojanje nije javno priznato sve do 1992. godine, odbila je da komentariše specifičnosti bilo kakvog dogovora sa SpaceX-om, navodi Rojters.
„Promenili smo naše metode nabavke da bismo iskoristili prednosti LEO tehnologije“, rekao je Troj Meink, glavni zamenik direktora NRO-a, govoreći uopšteno, u govoru na konferenciji Satellite 2024 u ponedeljak, prenosi SpaceNews. „Naš glavni prioritet je da ispunimo zahteve uz minimalan rizik.
Kada bi nova konstelacija, ili barem njen početni segment, mogla da počne operativno da prikuplja obaveštajne podatke, ako već nije, nije jasno. SpaceX lansira relevantne prototipove satelita od 2020. godine, pre formalnog ugovora sa NRO, a „baza podataka američke vlade o objektima u orbiti pokazuje da je nekoliko misija SpaceX-a postavilo satelite koje ni kompanija ni vlada nikada nisu priznale“, navodi Rojters.
Što se tiče zašto je SpaceX taj koji će isporučiti ovu konstelaciju Pentagonu, on je bio pionir u toj sposobnosti i zaista je jedini iskusni izvođač u ovoj oblasti u ovom trenutku, iako će se to promeniti u godinama koje dolaze.
Poslovna jedinica Starshield je javno predstavljena tek 2022. godine, a njen prvi potvrđeni ugovor za svemirske komunikacione usluge došao je od američkih svemirskih snaga sledeće godine. Vojska SAD je takođe javno ocenila komunikacione sposobnosti koje obezbeđuje Starshield. Američka vojska je takođe u više navrata testirala SpaceX-ov komercijalni Starlink svemirski komunikacioni servis.
Pfizer i Britanska Vlada optuženi za ubistva iza nehata u novom COVID 19 sudskom procesuhttps://t.co/NCK2txIfA9
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 24, 2024
U kontekstu izveštaja Rojtersa o njegovom radu za NRO, SpaceX-ova veb lokacija Starshield trenutno navodi „Osmatranje Zemlje“ kao jednu od tri glavna fokusna područja. Druga dva su „Komunikacije“ i „Hostovani korisni tereti“.
„Starlink već nudi neuporedivo šifrovanje podataka korisnika end-to-end. Starshield koristi dodatnu kriptografsku sposobnost visoke sigurnosti za hostovanje klasifikovanih korisnih podataka i bezbednu obradu podataka, ispunjavajući najzahtevnije vladine zahteve“, navodi se na sajtu Starshield. „Starlinkov međusatelitski laserski komunikacioni terminal, koji je jedini komunikacioni laser koji danas radi u orbiti u velikim razmerama, može se integrisati u partnerske satelite kako bi se omogućilo uključivanje u Starshield mrežu.
Komunikacioni sistemi zasnovani na laseru su sposobni da brzo pošalju velike količine informacija, a takođe su veoma sigurni i otporni na ometanje elektronskog ratovanja.
Detalji o specifičnim mogućnostima satelita koje NRO navodno dobija od SpaceX-a su oskudni. Rojters je izvestio da mogu da „prate mete na zemlji i da te podatke dele sa američkim obaveštajnim i vojnim zvaničnicima“ i da će „imati mogućnosti snimanja Zemlje koje mogu da funkcionišu kao roj“.
Iz Rojtersove priče na ovaj ili onaj način nema naznaka kakvu su vrstu „slike“ sateliti dizajnirani da snime. Ovo, zauzvrat, postavlja pitanja o tome da li je vrsta obaveštajnog proizvoda koji se ovde opisuje zaista deo šireg svemirskog nadzora. Takođe, tradicionalne elektrooptičke i infracrvene slike snimljene sa niske Zemljine orbite se ne koriste široko za praćenje ciljeva na zemlji u realnom vremenu, barem u velikoj meri.
U maju 2021., sada penzionisani general Džej Rejmond, tada šef svemirskih snaga, otkrio je da je njegova služba „izgradila GMTI [Ground Moving Target Indicator] iz svemira“ i da „aktivno radi na tome da može da obezbedi tu sposobnost“ kao deo poverljivog programa. Svemirske snage su naknadno saopštile Breaking Defence-u da je razvoj ove posebne svemirske GMTI sposobnosti pošao od projekta iz 2018. u okviru Kancelarije za brze sposobnosti vazduhoplovstva (RCO).
GMTI se odnosi na režim koji se nalazi na određenim radarima, koji im omogućava da razlikuju pokretne ciljeve na zemlji i statične, i mogu pratiti aktivnost ovih pokretnih ciljeva tokom vremena. GMTI kakav danas poznajemo je delom proizašao iz Pentagonove višestruke inicijative Pave Mover iz poslednjeg perioda hladnog rata. Radar sa GMTI obično takođe može da obezbedi slike radara sa sintetičkim otvorom blende (SAR), što je mogućnost snimanja veoma detaljnih mapa tla nalik na sliku, čak i kroz oblake, dim i prašinu, i noću.
GMTI sposobnost se značajno poboljšala tokom godina i hardver povezan sa njim postao je daleko kompaktniji, posebno sa uvođenjem radara sa aktivnim elektronskim skeniranjem (AESA) i poboljšanom procesorskom snagom. Kombinovanjem GMTI-a i SAR-a može se obezbediti mnogo više podataka o kontekstu koji se prikuplja. Ove mogućnosti su postale toliko osetljive da kombinacija ovih režima može čak da obezbedi automatizovanu identifikaciju i klasifikaciju ciljeva koje GMTI preuzima.
Dok će deo sposobnosti izgubljene penzionisanjem E-8 ići na distribuirane vazdušne platforme, uključujući one koje mogu da prodru u sporni vazdušni prostor, veliki deo će otići u svemir. Dakle, tajming za sazrevanje GMTI konstelacije ima smisla jer se E-8C povlači iz upotrebe. Koliko je uspešan svemirski GMTI program takođe može uticati na napredne programe nadzora GMTI/SAR u vazduhu u budućnosti.
NRO se istorijski više fokusirao na obaveštajne podatke na strateškom nivou, umesto na podršku taktičkim operacijama gde bi svemirski GMTI bio posebno relevantan. NRO i Svemirske snage takođe već godinama rade na tome da utvrde tačno gde leže njihove odgovarajuće obaveštajne, nadzorne i izviđačke (ISR) odgovornosti. Saradnja između njih na sticanju i primeni ove sposobnosti ne bi bila iznenađujuća. Takođe je vrlo moguće, ako ne i verovatno da će sazvežđe NRO koje dobija od SpaceX-a imati pakete senzora koji mogu da obavljaju više vrsta ISR zadataka.
„Ne mogu da vam dam detalje o tome šta je u prolazu, ali dozvolite mi da to kažem ovako, mi veoma blisko sarađujemo sa obaveštajnom zajednicom, posebno sa NRO“, rekao je sekretar vazduhoplovnih snaga Frenk Kendal na okruglom stolu, kojem su The War Zone i druge medijske kuće prisustvovale ranije u martu, uoči predstavljanja zahteva službe za budžet za 2025. godinu prošle nedelje. „Postoje mogućnosti dvostruke namene koje se mogu primeniti u svemiru koje su vredne i za obaveštajne i za vojne primene. I zato kažem da su neke od stvari koje su u prolazu korisne za Svemirske snage.“
„Prolaz“ koji se ovde pominje je deo godišnjeg budžeta Vazduhoplovnih snaga koji ide direktno drugim agencijama, obično za poverljive programe, koji takođe često nisu javno priznati. NRO ima veoma blizak odnos sa Vazduhoplovnim snagama u ovom pogledu, istorijski imajući u vidu njegovu sopstvenu nesposobnost decenijama da deluje javno.
Jedan od glavnih načina na koji bi velika mreža satelita sposobnih za GMTI i SAR mogla da bude ogromna pomoć u strateškom smislu je kontinuirano praćenje lokacija lansera balističkih raketa na zemlji koji su i dalje u širokoj upotrebi među glavnim američkim protivnicima, Rusijom i Kinom. Obezbeđivanje upornog praćenja, kao i drugih strateških kretanja, nešto je kao sveti gral strateškog nadzora za kojim Pentagon žudi decenijama. Sa velikom konstelacijom, određena količina resursa na orbiti može se dodeliti ovoj misiji dok se proizvode drugi proizvodi za praćenje bojnog polja i taktički obaveštajni proizvodi.