Ilon Mask ponudio milijardu dolara donacije Vikipediji ako promeni svoj naziv u „K#RCOPEDIJA“
Elon Musk je dao hrabru ponudu Vikipediji , ali samo pod jednim uslovom.
Direktor Tesle i vlasnik X, platforme društvenih medija ranije poznate kao Tviter, preko svog profila ponudio je velikodušnu donaciju onlajn enciklopediji ako su voljni da preimenuju svoj sajt.
Daću im milijardu dolara ako promene ime u Dikipedija“, napisao je Mask. „Molim vas, dodajte to na mojoj viki stranici“, nastavio je. „U interesu tačnosti“.
Novinar Ed Krasenštajn se kasnije javio kako bi ohrabrio organizaciju da izvrši promenu. „Uradi to! Uvek ga možeš vratiti nazad nakon što ga prikupiš“, napisao je Krasenštajn. „Minimum godinu dana. Mislim, nisam budala lol“, odgovorio je Musk.
Mask je napisao u ponudi „Daću im milijardu dolara ako promene svoj naziv u Kurcopedija“.
Maskova „ponuda“ proizilazi iz ranijeg tvita gde je kritikovao Vikimedijinu fondaciju zbog toga što želi toliko novca. „To svakako nije potrebno za rad Vikipedije. Možete bukvalno da stavite kopiju celog teksta na svoj telefon!“ tvitovao je Musk. „Pa, čemu onda novac?“
Nije morao dugo da čeka na objašnjenje, zahvaljujući sopstvenim beleškama zajednice aplikacije, navodeći da besplatna informativna organizacija obrađuje „preko 25 milijardi pregleda stranica mesečno i preko 44 miliona uređivanja stranica mesečno, što zahteva značajne operativne troškove“. Napomene su takođe pružile dodatni kontekst da Fondacija Vikimedija zapošljava finansijske revizore treće strane čiji su izveštaji dostupni javnosti.
Nije prvi put da su Mask i Vikipedija sporečkali. U maju je suosnivač Vikipedije Džimi Vels kritikovao Maska zbog njegove odluke da ograniči određeni sadržaj na X-u uoči predsedničkih izbora u Turskoj, navodi Business Insider.
Mask je 2018. tvitovao o svojim namerama da napravi veb stranicu pod nazivom Pravda na kojoj bi šira javnost mogla da oceni „osnovnu istinu“ bilo kog članka i „prati ocenu kredibiliteta“ novinara, urednika i njihovih publikacija.
Vikipedija je u poslednjih 5 godina izgubila svoj kredibilitet zbog lažnih informacija koje dele na svojim stranicama a nedavno je otkriveno da je Vikipediju direktno kontrolisala CIA koja je odobravala ili zabranjivala šta može a šta ne može da se pojavi na stranicama ove onlajn enciklopedije.