Implantat Neuralink Ilona Maska uništio mozak majmuna – ali on kaže da je spreman za ljude
Nedavna istraga otkrila je mučan incident koji uključuje rezultate ispitivanja implantata mozga Neuralink Ilona Maska na makakima majmunima, što je izazvalo debatu o tome da li je tehnologija spremna za ispitivanje na ljudima. U jednom jezivom incidentu, implantat je izazvao „rupturu” mozga majmuna, što je dovelo do njegove prerane smrti.
Wired izveštava da je ispitivanje implantata koje je sproveo Neuralink Ilona Maska u Kalifornijskom nacionalnom centru za istraživanje primata (CNPRC) na UC Davis-u, bilo pod lupom zbog izazivanja ozbiljnog cerebralnog otoka i naknadne rupture mozga kod ženke makakija. Sedmogodišnji primat je doživeo „teške neurološke defekte“ i izdržala je izrazito bolna 24 sata, tokom kojih se „grčila i povraćala, izgubila kontrolu nad desnom nogom i nekontrolisano se tresla“, pre nego što je eutanazirana kako bi prekinuli patnju. Obdukcija je otkrila da je curenje lepka iz implantata upalilo deo mozga koji luči cerebrospinalnu tečnost, izazivajući tako teške posledice da je zadnji deo mozga majmuna virio iz lobanje.
Dr Borislav Antonijević – Elita se ne zaustavlja, nećemo ni Mi | Mario Zna 241 | Uživo
Wired je ranije izvestio o užasnim uslovima u kojima se majmuni koriste u Neuralink testovima:
Dodatni veterinarski izveštaji pokazuju stanje ženke majmuna zvane „Animal 15“ tokom meseci koji su prethodili njenoj smrti u martu 2019. Nekoliko dana nakon operacije implantacije, počela je da pritiska glavu o pod bez očiglednog razloga; simptom bola ili infekcije, kažu zapisi. Osoblje je primetilo da je često ležala u podnožju kaveza i provodila vreme držeći se za ruke sa svojom cimerkom, iako joj je bilo neprijatno, čupajući i povlačeći svoj implant dok ne iskrvari.
Životinja 15 je počela da gubi koordinaciju, a osoblje je primetilo da bi se nekontrolisano tresla kada bi videla laboratorijske radnike. Njeno stanje se pogoršavalo mesecima dok je osoblje konačno nije eutanaziralo. Izveštaj obdukcije pokazuje da je imala krvarenje u mozgu i da su Neuralink implantati ostavili delove njenog moždanog korteksa „fokalno otrcane“.
Najnoviji incident je prepoznat kao kršenje američkog Zakona o dobrobiti životinja od strane saveznih regulatora, iako je CNPRC pokušao da ublaži pravne implikacije tako što je sam prijavio kršenje. Anonimni bivši radnik Neuralinka izjavio je: „sam implant nije izazvao smrt. Žrtvovali smo je da bismo okončali njenu patnju”.
Etička zabrinutost je dodatno pogoršana uskraćivanjem fotografskih dokaza sa ispitivanja. Etičke grupe, kao što je Komitet lekara, tražile su objavljivanje stotina fotografija koje dokumentuju Neuralinkove eksperimente, tvrdeći da je UC Davis kao javna institucija u obavezi da održava transparentnost. Institucija je, međutim, odolela ovim pozivima, tvrdeći da javnost nije opremljena da pravilno interpretira fotografije i da bi reakcija mogla ugroziti naučnike i obeshrabriti ih da ubuduće snimaju takve fotografije.
Uprkos užasnim posledicama za neke od Neuralink-ovih test majmuna, Ilon Mask nastavlja sa ispitivanjem na ljudima svoje tehnologije čipova mozga, koja je nedavno dobila odobrenje FDA. Kako je Breitbart News izvestio u septembru:
Primarna studija, akronim za Precise roboticalli Implanted Brain-Computer Interface(Precizni robotski implantirani mozak-računar interfejs), postavljena je da pomno istraži tri integralne komponente Neuralinkovog sistema. Prvi je N1 implant, moždano-kompjuterski uređaj. Druga komponenta koja se ispituje je robot R1, hirurški entitet odgovoran za implantaciju uređaja. Na kraju, studija će se baviti aplikacijom N1 User App, softverom koji tumači moždane signale i pretvara ih u radnje računara.
Neuralink proširuje svoje angažovanje na osobe starije od 22 godine, kojima je dijagnostikovana kvadriplegija zbog vertikalne povrede kičmene moždine ili ALS-a, kao i na one koji imaju doslednog i pouzdanog negovatelja. Kompanija tvrdi da je posvećena obezbeđivanju bezbednosti i efikasnosti sva tri dela sistema, nastojeći da napravi značajan napredak u oblasti neurotehnologije.