Indija poslala raketu na Mesec: Rover će istraživati “tamnu stranu” zemljinog prirodnog satelita (VIDEO)
Indija je u petak lansirala raketu koja je nosila svemirsku letelicu bez posade da sleti na Mesec, što je njen drugi pokušaj da to uradi jer njen svemirski program po sniženim cenama nastoji da dostigne nove visine.
Velika raketa LVM3-M4 poletela je iz Sriharikote u južnoj državi Andra Pradeš noseći svemirski brod Čandrajan-3, dok su hiljade entuzijasta pljeskale i klicale.
Najmnogoljudnija nacija na svetu ima relativno niskobudžetni vazduhoplovni program koji se brzo približava prekretnicama koje su postavile globalne svemirske sile.
Samo Rusija, SAD i Kina su prethodno ostvarile kontrolisano sletanje na površinu Meseca.
Ali poslednji pokušaj Indije da to učini završio je neuspehom pre četiri godine, kada je kontrola na zemlji izgubila kontaktne trenutke pre sletanja.
NEW – India launches rocket to land a rover on the Moon.pic.twitter.com/syyjO3dtTu
— Disclose.tv (@disclosetv) July 14, 2023
„Chandraiaan-3 piše novo poglavlje u indijskoj svemirskoj odiseji“, napisao je na Tviteru premijer Narendra Modi, koji je trenutno u poseti Francuskoj.
„Vidi se visoko, uzdižući snove i ambicije svakog Indijca.
Ako ostatak trenutne misije prođe po planu, Chandraiaan-3, što na sanskrtu znači „mesečeva letelica“, bezbedno će se spustiti u blizini malo istraženog južnog pola Meseca između 23. i 24. avgusta.
Razvijena od strane Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO), svemirska letelica Chandraiaan-3 uključuje lender po imenu Vikram, što na sanskrtu znači „hrabrost“, i rover po imenu Pragjan, što je sanskritska reč za mudrost.
Misija dolazi sa cenom od 74,6 miliona dolara – daleko manjom od onih u drugim zemljama, i svedočanstvo o štedljivom svemirskom inženjerstvu Indije.
Stručnjaci kažu da Indija može da zadrži niske troškove kopiranjem i prilagođavanjem postojeće svemirske tehnologije, i zahvaljujući obilju visokokvalifikovanih inženjera koji zarađuju delić plata svojih stranih kolega.
Nakon sletanja, rover će se otkotrljati sa Vikrama i istražiti obližnju oblast, prikupljajući slike koje će biti poslate nazad na Zemlju na analizu.
Rover ima vek misije od jednog lunarnog dana ili 14 zemaljskih dana.
„Ovo je zaista trenutak slave za Indiju. Hvala timu ISRO što Indiju čini ponosnom“, rekao je novinarima nakon lansiranja Jitendra Singh, mlađi ministar nauke i tehnologije.
Šef ISRO-a S. Somanath rekao je da su njegovi inženjeri pažljivo proučavali podatke iz poslednje neuspele misije i dali sve od sebe da poprave greške.
Indijski svemirski program značajno je porastao u veličini i zamahu otkako je prvi put poslao sondu u orbitu Meseca 2008. godine.
Godine 2014. postala je prva azijska nacija koja je postavila satelit u orbitu oko Marsa, a tri godine kasnije, ISRO je lansirao 104 satelita u jednoj misiji.
Program ISRO-a Gaganiaan („Skajkraft“) planira da pokrene trodnevnu misiju sa ljudskom posadom u Zemljinu orbitu do sledeće godine.
Indija takođe radi na tome da poveća svoj udeo od dva odsto na globalnom tržištu komercijalnog svemira slanjem privatnih tereta u orbitu za manju cenu od konkurenata.