Indonezija počinje sa uvođenjem DIGITALNOG ID-ja: Ko ne bude bio uzoran građanin biće isključen
Vlada Indonezije počela je da uvodi digitalne lične karte za građane, što je najavio ministar za korišćenje aparata i birokratske reforme, Abdulah Azvar Anas.
Prema njegovim rečima, digitalni lični dokumenti su ključni za optimizaciju elektronskog sistema vlade i pojednostavljenje pristupa integrisanim državnim uslugama.
Iako digitalni ID-ovi nisu tehnički obavezni, biće potrebni za pristup osnovnim uslugama kao što su zdravstvena zaštita, digitalno bankarstvo, obrazovanje i socijalna pomoć. Ovim se uvodi sistem kontrole pristupa građana na osnovu poštovanja pravila koja postavlja sistem.
U Indoneziji će se izdavanje i autentifikacija digitalnog ID-a vršiti putem INA Digitalne aplikacije ili Portala javnih usluga, koji je dizajniran da objedini različite vladine usluge na jednoj platformi. GovTech Indonesia, poznat i kao INA Digital, pokrenut je u maju i očekuje se da će biti u probnom radu u septembru, sa ciljem da pruži sveobuhvatan digitalni ID sistem.
Predsednik Joko Vidodo naglasio je važnost unapređenja globalne digitalne javne infrastrukture (DPI) u zemlji, koja uključuje digitalni ID, digitalna plaćanja i razmenu podataka. Ovaj globalni DPI sistem promovišu Svetski ekonomski forum (WEF), Ujedinjene nacije (UN), Svetska banka i Bil Gejts.
Integracija INA Digitala i Portala javnih servisa uključuje saradnju Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva komunikacija i informisanja. Ministarstvo unutrašnjih poslova je odgovorno za unapređenje biometrijske detekcije, dok Ministarstvo komunikacija radi na jedinstvenom sistemu prijave.
Pored toga, Indonezijska Generalna direkcija za stanovništvo i civilnu registraciju (Dukcapil) obnovila je svoje partnerstvo sa programom BPJS Employment, kako bi olakšala pristup uslugama za radnike tokom i nakon radnog staža.
Indonezija već godinama aktivno razvija svoju digitalnu ID infrastrukturu. Od 2011. godine, vlada je izdala e-KTP, elektronsku verziju nacionalne lične karte, koja sadrži ugrađeni mikročip i koristi se za različite svrhe, uključujući isplatu socijalne pomoći i pristup državnim uslugama. Ovaj sistem koristi tehnologiju prepoznavanja lica i oslanja se na postojeću infrastrukturu e-KTP baze podataka.
Digitalni ID je ključna komponenta globalne inicijative koju promoviše WEF, koja ima za cilj stvaranje globalne mreže javno-privatnog partnerstva. U junu 2019. godine, VEF i UN potpisali su Okvir strateškog partnerstva za ubrzanje implementacije Agende UN-a za održivi razvoj 2030. godine.
Digitalni ID će odrediti pristup građana javnim uslugama, digitalnoj valuti centralne banke (CBDC), sertifikatima o vakcinaciji i čak kontroli konzumirane hrane i pića. Na samitu ASEAN-a 2023. godine, Klaus Švab, šef WEF-a, promovisao je spajanje državne i korporativne moći, što će, prema njegovim rečima, pomeriti svet iz ere kapitalizma u eru talenta, gde inovacija postaje ključni konkurentski faktor.