Industrija pesticida traži pravni imunitet od tužbi baš kao i industrija vakcina
Kompanije koje proizvode pesticide žele da postanu kao proizvođači vakcina – mogu da prave štetu, ali niko ne može da ih pozove na odgovornost
U potezu koji podseća na zakonsku zaštitu koja se pruža proizvođačima vakcina, kompanije koje proizvode pesticide sprovode sveobuhvatne zakonodavne promene širom Sjedinjenih Država kako bi ograničile odgovornost za svoje proizvode. Ovaj napor, koji je predvodio Bayer, vlasnik bivšeg Monsanto Co., ima za cilj da spreči tužbe u kojima se navodi da pesticidi izazivaju rak ili druge bolesti, pod uslovom da proizvodi ispunjavaju EPA zahteve za označavanje. Predloženi zakoni, koji trenutno napreduju u najmanje osam država i koji se razmatraju u više od 20, izazvali su žestoko protivljenje zagovornika zdravlja, farmera i grupa od javnog interesa, koji upozoravaju da bi mere mogle da potisnu kritičnu odgovornost za korporacije. Najspornija bitka se odvija u Ajovi, gde su kritičari taj zakon nazvali „Zakon protiv raka“, pozivajući se na alarmantno visoku stopu raka u državi i njeno veliko oslanjanje na pesticide.
Državni senat Ajove nedavno je predložio zakon koji bi sprečio pojedince da tuže proizvođače pesticida zbog toga što nisu upozorili na rizike po zdravlje, sve dok su etikete proizvoda odobrene od strane EPA. Protivnici, uključujući poljoprivrednike i zagovornike javnog zdravlja, tvrde da bi zakon zaštitio kompanije od nepromišljenosti i lišio pogođene pojedince pravde na sudu. „Naši farmeri smatraju da ako imaju povrede ili bolesti zbog upotrebe pesticida, treba da imaju pristup sudovima“, rekao je Aron Leman, predsednik Unije farmera Ajove.
Istina izlazi na videlo, ovo niko ne može da zaustavi | Borislav Antonijević | Mario Zna, 315 Uživo
Zagovornici zakona protive se da su takvi zakoni neophodni da bi se zaštitio pristup farmera esencijalnim pesticidima, herbicidima i drugim hemikalijama. Oni tvrde da tužbe često nemaju naučne vrednosti i da ih koriste advokati za delikte. „Advokati za delikte mame bolesne ljude u tužbe koje nisu potkrepljene dokazima“, rekao je pristalica zakona. „Moramo da ograničimo ove oportunističke tvrdnje.“
Debata u Ajovi odražava slične napore u drugim poljoprivrednim državama. U Misuriju, slična mera je doneta preko Komiteta za poljoprivredu američkog Predstavničkog doma ranije ovog meseca, dok se u Ajdahu aktivisti mobilišu protiv nacrta zakona koji nazivaju zakonom o „imunitetu hemijskih kompanija“. Širom zemlje, Bayer se udružio sa preko 360 poljoprivrednih i industrijskih grupa kako bi se zalagao za izmene državnog i saveznog zakonodavstva.
Tramp proglasio kraj klimatske agende – Pentagon se vraća pravom cilju 🇺🇸🪖https://t.co/fmOIqFu5RN
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 13, 2025
Bajerova strategija i borba za imunitet
Bajer, koji se suočio sa milijardama dolara u nagodbama i presudama porote zbog Monsantovih herbicida Raundap, pokretačka je snaga ovog zakonodavnog pritiska. Kompanija tvrdi da su promene od suštinske važnosti da bi se zaštitila njena „važna ulaganja“ u poljoprivredne proizvode i osigurala da farmeri zadrže pristup kritičnim alatima kao što je Roundup. Bajer smatra da EPA, kao ekspertska savezna agencija, već ocenjuje bezbednost pesticida i da dodatna upozorenja nisu potrebna.
CropLife America, lobistička grupa koja predstavlja Bayer i druge proizvođače pesticida, odražava ovo mišljenje. „EPA je zadužena od Kongresa za procenu bezbednosti pesticida“, rekao je portparol. „Proizvođači ne mogu da dodaju upozorenja osim ako EPA ne smatra da su tačna.
Međutim, kritičari tvrde da se EPA često oslanja na istraživanja koja finansira industrija, koja mogu izostaviti štetne nuspojave. „Mnogi opasni proizvodi su godinama na tržištu jer EPA ne sprovodi sopstvene bezbednosne studije“, rekao je Džonatan Openhajmer, direktor za odnose sa vladom u Idaho Conservation League. „Često su potrebne decenije da EPA povuče odobrenje.
Zalaganje za imunitet proteže se i na savezni nivo, gde EPA razmatra peticiju 11 državnih tužilaca za izmenu saveznog zakona, što otežava pojedincima da tuže proizvođače pesticida. Predložene izmene bi klasifikovale sve zahteve za označavanje koji nisu u skladu sa nalazima EPA kao „pogrešno brendiranje“, efektivno zabranjujući pravne zahteve zasnovane na neodobrenim upozorenjima.
Nulta Tačka/InfoWars