INFLACIJA U VELIKOJ BRITANIJI DOSTIGLA JE DESETOGODIŠNJI MAKSIMUM
Nepredviđeni porast inflacije, preti da ugrozi tržište roba i usluga. Cene strateških životnih namirnica mogle bi da zabeleže novi skok.
Inflacija u Britaniji je porasla na 5,1% u novembru, dostigavši visok nivo nezabeležen od septembra 2011, pošto potrošačke cene nastavljaju da rastu uoči drugog sastanka Banke Engleske za utvrđivanje politike kasnije ove nedelje.
Prema analitičarima koje je anketirao Rojters, predviđalo se da će indeks potrošačkih cena iznositi ukupno 4,7 odsto prošlog meseca, dok je regulator očekivao da će inflacija dostići 5 odsto u proleće 2022. pre nego što se smanji ka ciljanim 2 odsto krajem 2023.godine.
Na mesečnom nivou, rast je iznosio 0,7%, što je znatno ispred projekcije Rojtersa za povećanje od 0,4%, prema poslednjim podacima koje je otkrila Kancelarija za nacionalnu statistiku (ONS).
Agencija je takođe otkrila da troškovi fabričke robe i cene sirovina takođe rastu, dostižući najvišu stopu u najmanje 12 godina.
Cene hrane su porasle kod goveđeg i telećeg mesa, punomasnog mleka i putera za 5,1%, 5,7%, odnosno 8,9%. Cene duvana porasle su za 6,8%, dok su cene vina i piva porasle za 3,3%, odnosno 2%. Cene odeće su porasle za 3,8%, a odeća za bebe i decu koštala je 4,8% više nego pre godinu dana.
Domaćinstva su zabeležila rast troškova materijala za popravke od 13,7%, a troškovi energije za 23,2% nakon ukidanja gornje granice cena.
Kada je reč o vidovima prevoza, novi automobili su poskupeli za 3,6%, cene polovnih automobila su porasle za 27,1%, a bicikli su skuplji za 15% nego pre godinu dana. Inflacija je neizbežno pogodila cene na pumpama, pri čemu je dizel poskupeo za 27,5%, a benzin za 29,5%.
Komitet za monetarnu politiku Banke Engleske trebalo bi da se sastane u četvrtak kako bi odlučio da li će pooštriti ponudu novca u zemlji. Ovo dolazi u toku brzog širenja novog soja Covid-19, Omikrona, koji je pokrenuo novi talas neizvesnosti u pogledu ekonomskog oporavka u kratkom roku, iako je tržište rada i dalje snažno.