IRAN: Ostaci civilizacije otkrivaju da su se operacije mozga vršile još pre 5000 godina
Iranska atrakcija Shahr-e Sukhteh naziva se još i „spaljenom civilizacijom“. Reč je o ostacima kuća napravljenih još u davno brončano doba, od opeke i blata. Nalazile su se na raskršću trgovačkih puteva koji su prelazili preko iranske visoravni.
Dakle, reč je o značajnom arheološkom nalazištu urbanog naselja koje se vezuje za žiroftsku kulturu. Bio je to znak jednog od prvih složenih društava u provinciji Sistan i Beludžistan u jugoistočnom delu Irana, pre više od 5 hiljada godina.
Lokalitet je impozantan jer svedoči o izgradnji spomenika i privatnih kuća, kao i grobnih mesta i mesta na kojima se gradila i proizvodila – to su zaista izuzetne antičke relikvije.
Pored toga, pronađen je i ženski skelet, star neverovatnih 3 hiljade godina. Lobanja koja je pronađena ukazuje na praksu primitivne hirurgije mozga. Iz ovog ženskog skeleta iskopana je prva poznata veštačka očna jabučica na svetu, sa dve rupe na obe strane povezane zlatnom niti.
ZAPAD naredio! Nastavljaju se krvave demonstracije u Iranuhttps://t.co/FOrnc6azPQ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) October 30, 2022
U julu 2014. godine ovaj lokalitet je uvršten na Uneskovu listu svetske baštine. Suvim pustinjskim uslovima možemo zahvaliti što je ovo mesto kroz istoriju bolje očuvano, odnosno manje je nagrizalo zub vremena.
Ispred antičke kolekcije nalazi se istoimeni muzej, gde su izloženi nalazi Šahr-e Sukhteha, uključujući keramiku, figurice i perle. Takođe, primerci grobova koji potiču sa ovog antičkog lokaliteta su restaurirani i prikazani na ostacima antičkih skulptura.
NultaTačka/Mediji