Iran upozorava Izrael na potencijalni „rat velikih razmera“
Izrael rizikuje da izazove rat velikih razmera ako pokrene još jedan vojni napad na Teheran, rekao je iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči kineskim medijima, istovremeno naglašavajući posvećenost njegove zemlje diplomatskim naporima i spremnost da odgovori na agresiju.
Dugogodišnji sukob u senci između Izraela i Irana eskalirao je u nekoliko direktnih vojnih sukoba tokom prošle godine, koji bi potencijalno mogli izmaći kontroli ukoliko diplomatija ne prevlada, rekao je Aragči tokom decembarskog intervjua za kinesku CCTV, emitovanog u subotu.
„U potpunosti smo spremni za mogućnost daljih napada Izraela“, rekao je Aragči. „Nadam se da će se Izrael uzdržati od takvih nepromišljenih akcija, jer bi to moglo dovesti do rata velikih razmera.
„Verujemo da će razum na kraju prevladati i sprečiti akcije koje bi mogle imati ozbiljne posledice“, dodao je on, naglašavajući posvećenost Irana angažovanju sa regionalnim i međunarodnim saveznicima, uključujući Kinu, u cilju ublažavanja tenzija i težnji za mirom.
Snage Huti saveznika Teherana lansirale su više balističkih projektila na centralni Izrael poslednjih nedelja, a Izraelske odbrambene snage (IDF) bombardovale su Jemen. Najnovija direktna razmena vatre dogodila se u oktobru, kada je Izrael izveo vazdušni napad velikih razmera na metu Iranskog radarskog i protivvazdušnog sistema, u znak odmazde za napad balističkih raketa na Izrael. Iranski napad je sam po sebi bio odgovor na ubistva ključnih ličnosti u savezu sa Teheranom, uključujući političkog lidera Hamasa Ismaila Hanije u Teheranu i Hezbolahovog Hasana Nasralaha u Bejrutu.
U aprilu su strane razmenile vatru nakon izraelskog vazdušnog napada na iranski konzulat u Damasku u Siriji, koji je, kako se navodi, rezultirao smrću dva iranska generala i nekoliko oficira Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC). Kao odmazdu, Iran je lansirao preko 300 dronova i projektila u direktnom napadu na Izrael bez presedana.
Oksfordski naučnici razvijaju vakcinu protiv kuge zbog potencijalne pretnje ‘nove pandemije’ https://t.co/AaHhY1ZZ31
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 4, 2025
Nedavni događaji na Bliskom istoku, uključujući pad sirijskog predsednika Bašara el Asada i značajno slabljenje Hezbolaha, značajno su promenili stratešku ravnotežu regiona. Izraelski i američki zvaničnici navodno smatraju Teheran sve ranjivijim, što je izazvalo rasprave o potencijalnoj preventivnoj vojnoj akciji.
Izraelske vazduhoplovne snage su navodno povećale svoju operativnu spremnost u decembru, iskoristivši neutralizaciju sirijske protivvazdušne odbrane kako bi se omogućio nesmetan pristup iranskom vazdušnom prostoru. Izraelski odbrambeni zvaničnici veruju da trenutni uslovi predstavljaju strateški prozor za potencijalni napad.
Prošlog meseca, američki predsednik Džo Bajden je navodno sazvao sastanak na visokom nivou kako bi razgovarao o mogućoj vojnoj akciji protiv Irana, usred zabrinutosti da bi Teheran mogao da ubrza razvoj nuklearnog oružja zbog svoje oslabljene regionalne pozicije.
Iran je uporno poricao da se bavi nuklearnim oružjem, tvrdeći da je njegov nuklearni program namenjen isključivo u miroljubive svrhe. U odvojenom intervjuu objavljenom u četvrtak, Aragči je ponovio stav Teherana o mirnodopskoj nuklearnoj energiji, ističući da pregovori ostaju mogući ako se prema Iranu odnose sa „poštovanjem“.
„Što više budu uvodili sankcije i pritisak na Iran, Iran će više pokazivati otpor“, rekao je Aragči, upozoravajući da bi prinuda bila neefikasna. On je posebno pomenuo politiku „maksimalnog pritiska“ koju su koristile SAD tokom prvog mandata novoizabranog predsednika Donalda Trampa.
Nulta Tačka/RT