Irska: Građani za „govor mržnje“ mogu dobiti do 5 godina zatvora
Građani Irske mogu biti zatvoreni na pet godina ako dele ili komentarišu sadržaj koji nije mejnstrim na društvenim mrežama, prema novom autoritarnom zakonu o „govoru mržnje“ koji će biti usvojen u narednih nekoliko nedelja.
Govoreći u irskom parlamentu ovog meseca, novinar „Tviter fajlova” Majkl Šelenberger upozorio je da „u Irskoj nema krize mržnje” i da je slučaj cenzure izazvan „panikom elite” koja pokušava da ugasi slobodu govora među Ircima.
Expose-news.com izveštava: Predlog zakona bi posedovanje (radi distribucije) materijala koji bi mogao da dovede do „mržnje“ u Irskoj proglasio krivičnim delom, uz kaznu do 5 godina zatvora.
Predlog zakona bi takođe uticao na pravo na deljenje stavova na društvenim medijima u većem delu sveta, pri čemu bi se direktori i rukovodioci platformi društvenih medija sa međunarodnim štabovima u Irskoj (X, Facebook i dr) smatrali odgovornim irskoj vladi ako se utvrdi da su platforma nedefinisanog „govora mržnje“.
„Svet posmatra Irsku. Cenzorski „zakon o govoru mržnje“, ako bude usvojen, ne bi samo zatvorio razgovore na nacionalnom nivou – kao dom raznih međunarodnih sedišta društvenih medija, imao bi globalni uticaj na ono o čemu svi možemo da razgovaramo na mreži.
„Snažna zabrana nedefinisane „mržnje“ daje vlastima moć da odrede koja su gledišta prihvatljiva za iznošenje. Svetska istorija nas upozorava da se takva moć lako može zloupotrebiti“, rekao je Majkl Šelenberger, autor međunarodnog bestselera i novinar koji stoji iza „Tviter fajlova“.
Dalekosežne posledice
Istog dana, govoreći na Samitu o slobodnom govoru u Irskoj Šelenberger je sugerisao da bi cilj zakona mogao biti „cenzurisanje čitavog interneta“.
Predlog zakona ne nudi jasnu definiciju šta „mržnja“ podrazumeva. Stručnjaci upozoravaju da bi ovo moglo otvoriti put za krivično gonjenje širokog spektra izražavanja koje vlasti smatraju nepovoljnim.
Studija: Izlečen autizam kod devojčica bliznakinja kroz životni stil i promene životne sredine https://t.co/O7NcjX94lr
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 2, 2024
Predlog zakona bi dalje odbijanje davanja lozinke za elektronski uređaj proglasio zločinom, što bi omogućilo vlastima da pretražuju i eventualno pronađu materijale koji su „govor mržnje“.
1 od 4 Iraca zabrinut je zbog narušavanja prava na slobodu govora
Nova nacionalna anketa koju je naručio ADF International otkriva duboku zabrinutost Iraca zbog erozije slobode govora, pri čemu četvrtina otkriva da se već osećaju ograničeno u izražavanju svojih stavova i mišljenja u društvenim okruženjima kao što je pab ili na svom radnom mestu.
U anketi, koju je sproveo Whitestone Insight*, 90% je potvrdilo da im je sloboda govora „veoma važna“ – dok irski parlament raspravlja o novom i širokom zakonu o „govoru mržnje“, sa ogromnim implikacijama na osnovno ljudsko pravo na slobodu govora.
„Predloženi zakon o „govoru mržnje“ bio bi jedan od najgorih primera cenzure na savremenom Zapadu. Predlog zakona namerava da iskoreni „govor mržnje“, ali ne definiše šta je „mržnja“ – dozvoljavajući vlastima da cenzurišu bilo koji govor kome se država protivi.
„Zato se glasovi iz celog sveta zalažu za pravo na debatu i diskusiju o idejama – ovde u Irskoj i svuda“, rekao je Lorcan Price, irski advokat i pravni savetnik ADF International-a.
*Napomena o metodologiji: Whitestone Insight je anketirao 1027 odraslih u Republici Irskoj na internetu od 15. do 20. marta 2024. Whitestone Insight je član Britanskog saveta za glasanje i pridržava se njegovih pravila. Pune tabele su dostupne na whitestoneinsight.com.
Globalni glasovi govore protiv cenzure
Na Samitu o slobodnom govoru 2024. u Dablinu 18. juna, međunarodni šampioni slobode govora okupili su se sa političarima kako bi istakli pitanja koja su u pitanju u okviru ovog zakona.
Scenarista „Otac Ted“ Grejem Linehan bio je među poznatim okupljenim licima, izazivajući pokušaje cenzure Irske:
„Svi se okupljamo sa različitim gledištima, verovanjima i perspektivama – ali se slažemo u jednoj stvari. Trebalo bi da nam bude dozvoljeno da slobodno raspravljamo o idejama u Irskoj. Našu slobodu govora ne sme umanjiti cenzorska vlada. Od suštinske je važnosti da parlament razmotri drakonski uticaj koji bi predlog zakona o govoru mržnje mogao da ima na irsko društvo – i da javni trg ostane otvoren za sve“, rekao je Grejem Linehan, scenarista „Oca Teda“.
Nezavisni senatori Ronan Mulen i Šeron Keogan izjasnili su se protiv zakona, a Mulen je istakao da je zakon „previše nejasan“.
„Kada je reč o demokratiji, ja verujem u nju. Kada je u pitanju pravo da testiramo ideje jedni drugima, verujem u to. A mi to ne možemo da uradimo ako radimo pod jezivim strahom da ćemo uvrediti nekoga ko to upakuje u mržnju, tvrdi da je to protivzakonito, napada vas kao mafiju na mreži, dovodi do toga da kompanije društvenih medija uklone vaše stvari tako da niste uspeli da komunicirate pre nego što i počnete da pokušavate… Da niko nikada nije procesuiran po ovom zakonu, sam proces bi postao kazna“, rekao je Mulen u svom obraćanju.
Na događaju su takođe govorili sveštenstvo i emiter Calvin Robinson; Kembridž akademik dr Džejms Or; irska novinarka Laura Perins; profesor filozofije Džerard Kejsi; feministička aktivistkinja Laoise de Brun; Voditelj GB News-a Andrev Doile; psihoterapeut i direktor Genspekta, Stella O’Mallei; i autor međunarodnog bestselera Endi Ngo.
Govoreći o cenzuri u okviru debate o rodovima, direktorica Genspecta i psihoterapeutkinja Stella O’Malley je rekla:
„Smatram da je rodni svet sve tvrdokorniji, a postoji nedostatak razumevanja o važnosti slobode govora, koja je kamen temeljac i osnova civilizacije. Moramo biti u mogućnosti da o ovome govorimo slobodno, a ne da se spotičemo na tome šta je moderna fraza koju trenutno koristimo.”
Nulta Tačka/TPV