ИСИС планирао самоубилачки напад на фестивал у Стокхолму – ухапшен 18‑годишњак

Шведско тужилаштво подигло је оптужницу против 18‑годишњег мушкарца са шведско‑сиријским држављанством који је, како наводе, планирао самоубилачки терористички, напад на годишњи „Културни фестивал“ у Стокхолму, у име Исламске државе.

Према оптужници, припреме су трајале од 1. августа 2024. до 11. фебруара 2025., а он је вршио извиђање локације, скупљао компоненте за експлозив, купио тело‑камеру и одећу прилагођену за напад.

Тужиоци наводе да се младић „заклео на лојалност ИСИС‑у“ и имао инструкције како да направи и употреби експлозив, као и да је прошао обуку за тероризам.

Кључни доказ за тужилаштво потиче од полицијског агента који је радио тајно: провео је више недеља комуницирајући с осумњиченим, укључујући и заједничко извиђање на локацији фестивала.

Како је рекао заменик главног тужиоца Хенрик Олин, постојала је „конкретна опасност да напад изазове масовне жртве“.

Тужилаштво такође наводи да је младић можда патио од озбиљног менталног поремећаја.

Тужба га терети и за кривична дела у вези експлозивних материја и учешће у терористичкој организацији – укупно озбиљна кривична дела са потенцијалом велике штете по Шведску.

Овај случај представља један од најозбиљнијих примера џихадистичке радикализације у Шведској у последње године, а спречени напад указује на високу претњу која је могла да узме катастрофалан облик.

Нулта Тачка/Медији

Ne propustite

Ukrajinski nacionalisti mučki ubili ruskog Vojnog sveštenika, Oca Olega Artemova

Ukrajinski nacionalisti mučki ubili ruskog Vojnog sveštenika, Oca Olega Artemova

Vojni sveštenik poginuo je kod Belgoroda tokom granatiranja od strana
Austrija potvrdila da njeni državljani učestvuju u sukobu na strani Ukrajine

Austrija potvrdila da njeni državljani učestvuju u sukobu na strani Ukrajine

Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije je, prvi put od početka ruske