Istraživači otkrili da su „Večne hemikalije“ (PFAS) povezane sa odloženim pubertetom kod devojčica i većim rizikom od bolesti
Protivljenje proizvodnji, upotrebi i odlaganju „Forever Chemicals“ (PFAS) raste širom sveta. Ipak, u novembru 2022., više od 100 naučnika optužilo je Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) da ignoriše rizike po zdravlje ljudi od izloženosti. U SAD, neka preduzeća pokušavaju da osujete napore ka zakonu koji bi takođe ograničio upotrebu. Naravno, to nije sprečilo naučnike da objave zabrinjavajuća istraživanja.
Konstantno izlaganje PFAS-u, poznatom kao „večne hemikalije“, može da odloži pubertet kod mladih devojaka, otkriva nova studija. Tim sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sinsinatiju objašnjava da početak puberteta kasnije u životu može dovesti do brojnih zdravstvenih problema kao što su veći rizik od raka dojke, bolesti bubrega i bolesti štitne žlezde.
„Pubertet je prozor osetljivosti“, kaže dr Suzan Pini, istraživač u Odeljenju za nauke o životnoj sredini i javnom zdravlju i koautor studije, u univerzitetskom saopštenju. „Izloženost životnoj sredini tokom puberteta, ne samo PFAS-u, već bilo čemu, ima više potencijala za dugoročni efekat na zdravlje. Ono što su oni uradili je produžilo prozor podložnosti i to ih čini ranjivijim na duži vremenski period“.
Istraživanje je prvo koje prati ulogu određenih hormona tokom ovog kašnjenja puberteta i kako PFAS utiče na njih. Pratili su zdravlje 823 devojčice između šest i osam godina i vršili preglede svakih šest do 12 meseci kako bi videli kada su prvi put pokazale znake puberteta – uključujući rast stidnih dlačica i razvoj grudi.
Sve u svemu, 85 procenata devojčica je bilo izloženo merljivim nivoima PFAS. Ove hemikalije su svuda u društvu, iz svega, od plastičnih flaša za vodu do omota za hranu. Kod devojčica sa stalnom izloženošću, autori su primetili smanjenje hormona, što bi moglo da objasni zašto ove devojke dođu u pubertet pet ili šest meseci kasnije od proseka.
„Studija je otkrila da kod devojčica sa izloženošću PFAS pubertet kasni pet ili šest meseci u proseku, ali to će biti kod nekih devojaka kod kojih je odložen mnogo više, a kod drugih da uopšte nije odložen“, objašnjava Pini. „Posebno smo zabrinuti za devojke na vrhu spektra koje imaju najviše odložen pubertet“.
Izveštaj otkriva da je u poslednjih 5 godina zbog “neposlušnosti” blokirano na stotine bankovnih računa Kanađana https://t.co/jUOwvX5to2
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 9, 2023
Pored toga, zabrinjavajući nalaz je da je preko 99 procenata devojčica pokazalo nivoe PFOA, grupe hemikalija koje su povezane sa rakom i razvojem u detinjstvu.
„Dokazi da je PFAS opasan sežu sve do 1980-ih kada su hemičari radili studije, primetili da PFAS ima istu hemijsku strukturu kao i druge opasne hemikalije i o tome su izveštavali“, kaže Pini. „Trebalo nam je mnogo vremena da ga prepoznamo kao ljudski toksin. U međuvremenu, svi ovi toksini su ušli u naše okruženje i biće potrebno mnogo vremena pre nego što odu“.
PFAS-u i drugim hemikalijama zauvek je potrebno izuzetno dugo da se razgrade. Dok hemičari za životnu sredinu rade na načinima da razbiju sadržaj PFAS-a, naučnici nisu ni blizu rešenja. Pini poziva na nove vladine propise o večnim hemikalijama kao što je PFAS kako bi se deca sada zaštitila.
„Naučnici su frustrirani zbog sporosti kretanja da se promene regulatorne smernice. Ne samo da moramo da objavimo nalaze našeg istraživanja, već i da damo sve od sebe da informišemo opštu populaciju i zdravstvenu zajednicu. Počeli su napori ka čišćenju životne sredine, ali to je veoma skupo“.
Studija je objavljena u časopisu Environmental Health Perspectives.