Istraživači otkrivaju novi mehanizam koji povezuje ishranu i rizik od raka
Možda ste čuli da šećer hrani ćelije raka, a dokazi to potvrđuju. Međutim, karika koja nedostaje u ovom narativu bila je temeljno razumevanje „kako“ šećer hrani rak – do sada. Nedavna studija objavljena u Cell u aprilu 2024. otkriva novi mehanizam koji povezuje nekontrolisani šećer u krvi i lošu ishranu sa rizikom od raka.
Istraživanje, sprovedeno na Nacionalnom univerzitetu u Singapuru, Institutu za nauku o raku u Singapuru, a koje su vodili profesor Ashok Venkitaraman i dr Li Ren Kong, otkrilo je da hemikalija koja se oslobađa kada telo razlaže šećer takođe potiskuje ekspresiju gena koja sprečava stvaranje tumora.
Ovo otkriće pruža dragocen uvid u to kako nečije prehrambene navike mogu uticati na rizik od razvoja raka i stvara jasan put ka razumevanju kako da preokrenu taj rizik izborom hrane.
Dolazi vreme slobode, pred nama su odlučujući dani | Borislav Antonijević | Mario Zna, 277 Uživo
Metilglioksal – Privremeni prekidač
Ranije se verovalo da geni za prevenciju raka moraju biti trajno deaktivirani pre nego što se formiraju maligni tumori. Međutim, ovo nedavno otkriće sugeriše da hemikalija, metilglioksal (MGO), koja se oslobađa kad god telo razgradi glukozu, može privremeno da isključi mehanizme zaštite od raka.
Dr Kong, prvi autor studije, rekao je za Epoch Times u mejlu: „Pokazano je da dijabetičari i gojazni pojedinci imaju veći rizik od raka, što predstavlja značajan društveni rizik. Ipak, tačan uzrok ostaje diskutabilan.“ On nastavlja: „Naša studija je sada otkrila trag koji može objasniti vezu između rizika od raka i ishrane, kao i uobičajenih bolesti poput dijabetesa, koje nastaju zbog loše ishrane.
Dr Kong nastavlja: „Otkrili smo da endogeno sintetizovani metabolit može da izazove greške u našoj DNK koje su rani znaci upozorenja za razvoj raka, inhibiranjem gena za prevenciju raka (poznatog kao BRCA2).“
BRCA2 je gen koji popravlja DNK i pomaže u stvaranju proteina koji potiskuje rast tumora i proliferaciju ćelija raka. Mutacija gena BRCA2 povezana je prvenstveno sa većim rizikom od razvoja raka dojke i jajnika, kao i drugih karcinoma. Oni sa neispravnom kopijom gena BRCA2 posebno su podložni oštećenju DNK od MGO.
Međutim, studija je pokazala da se oni koji nemaju predispoziciju za rak takođe suočavaju sa povećanim rizikom od razvoja bolesti zbog povišenih nivoa MGO. Studija je otkrila da hronično povišeni nivoi šećera u krvi mogu dovesti do složenog povećanja rizika od raka.
Prema dr Kongu, „Ova studija pokazuje uticaj metilglioksala na inhibiciju funkcije supresora tumora, kao što je BRCA2, što sugeriše da ponovljene epizode loše ishrane ili nekontrolisanog dijabetesa mogu da se ’dodaju’ tokom vremena da povećaju rizik od raka.“
Odnos metilglioksala i raka
MGO je metabolit glukoze — nusproizvod koji nastaje kada naše ćelije razgrađuju šećer, uglavnom glukozu i fruktozu, da bi stvorile energiju. MGO je sposoban da privremeno uništi BRCA2 protein, što dovodi do nižih nivoa proteina u ćelijama i na taj način inhibira njegovu sposobnost da spreči stvaranje tumora. Što više šećera treba vašem telu da razgradi, to je veći nivo ove hemikalije i veći je rizik od razvoja malignih tumora.
Dr Kong objašnjava: „Akumulacija metilglioksala se nalazi u ćelijama raka koje prolaze kroz aktivni metabolizam. Ljudi čija je ishrana loša mogu takođe imati više od normalnog nivoa metilglioksala. Veza koju smo otkrili može pomoći da se objasni zašto dijabetes, gojaznost ili loša ishrana mogu povećati rizik od raka.
MGO je izazov za samostalno merenje. Rano otkrivanje povišenih nivoa moguće je rutinskim testom krvi na HbA1C koji meri vaš prosečan nivo šećera u krvi u poslednja dva do tri meseca i obično se koristi za dijagnozu dijabetesa. Ovo novo istraživanje može pružiti mehanizam za otkrivanje ranih znakova upozorenja o razvoju raka.
Fon der Lajen poziva na veću cenzuru usred predizborne kampanje https://t.co/Wwn6AFf0Fe
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 20, 2024
„Kod pacijenata sa predijabetesom/dijabetesom, visoki nivoi metilglioksala se obično mogu kontrolisati ishranom, vežbanjem i/ili lekovima. Cilj nam je da predložimo isto za porodice sa visokim rizikom od raka, kao što su one sa mutacijom BRCA2“, objasnio je dr Kong.
Potrebno je više istraživanja, ali rezultati studije mogu otvoriti vrata novim metodama ublažavanja rizika od raka. „Važno je imati na umu da je naš rad obavljen na ćelijskim modelima, a ne na pacijentima, tako da bi bilo prerano davati konkretne savete za smanjenje rizika na ovoj osnovi. Međutim, nova saznanja iz naše studije mogla bi da utiču na pravce budućih istraživanja u ovoj oblasti i na kraju imaju implikacije na prevenciju raka.
„Na primer, poznato je da loša ishrana bogata šećerom ili rafinisanim ugljenim hidratima izaziva porast nivoa glukoze u krvi. Sada gledamo na veće grupe raka kako bismo povezali ove tačke“, zaključuje dr Kong.
Veza sa ishranom i rakom
Dr Simpson, medicinski direktor Opt Health-a, rekao je Epoch Times-u u e-poruci: „Geni pune oružje, ali vaš način života povlači okidač. Svaki zalogaj hrane koji uzmete je zaista informacija. Ili će uključiti vaše gene za dugovečnost ili će uključiti vaše gene ubice. Dakle, rak je velikim delom izazvan individualnom ishranom.“
Studija iz 2018. koju je objavio Cambridge University Press otkrila je povezanost između većeg unosa bezalkoholnih pića zaslađenih šećerom i povećanog rizika od karcinoma povezanih sa gojaznošću. Istraživanje objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition 2020. zaključilo je da šećeri mogu biti faktor rizika za rak, posebno dojke. Ćelije raka su gladne za šećerom, troše ga brzinom 200 puta većom od normalnih ćelija.
Izbor zdrave ishrane za smanjenje rizika od raka
Konsenzus o najboljem pristupu ishrani za smanjenje rizika od raka tek treba da se utvrdi i potrebna su dalja istraživanja. Međutim, novi nalazi Cell studije o MGO podržavaju smanjenje unosa šećera kao sredstva za ublažavanje rizika od raka. Studija objavljena u januaru u Diabetes & Metabolism pokazuje da mediteranski način ishrane može pomoći u smanjenju nivoa MGO.
2023. godine, studija objavljena u Cell utvrdila je da ketogena dijeta može biti efikasna nutritivna intervencija za pacijente sa rakom jer je pomogla u usporavanju rasta ćelija raka kod miševa – dok je pregled objavljen u JAMA Oncology 2022. otkrio da trenutni dostupni dokazi podržavaju ishranu obogaćenu biljkama za smanjenje rizika od raka.
Dr Simpson naglašava važnost prave hrane i zdravih makronutrijenata sa malim unosom ugljenih hidrata za zdravlje naših ćelija. „Mitohondrije su najvažniji signalni molekul i organela koja proizvodi energiju koju imamo u našem telu. Jedite puno povrća, zdravih proteina i zdravih masti, ribe, jaja, jogurta.” On nastavlja: „Mnogo zelenog, nadzemnog povrća, nešto voća, svega što se prirodno uzgaja i nije prerađeno.