Italija razmatra zabranu upotrebu stranih reči u službenoj komunikaciji
Grupa poslanika iz vladajuće partije Braća Italije predložila je zabranu upotrebe stranih reči i termina u italijanskoj javnoj upravi, školama i univerzitetima.
Predlog zakona je u petak podneo Fabio Rampeli, potpredsednik Predstavničkog doma, donjeg doma italijanskog parlamenta, a podržalo ga je više od 20 poslanika.
Ime premijerke Đorđe Meloni našlo se među onima koji podržavaju nacrt.
Nacrt nastoji da italijanski jezik postane obavezan „za promociju dobara i javnih usluga na nacionalnoj teritoriji“ i uvede kazne između 5.000 evra i 100.000 evra.
Zakon bi se takođe odnosio na subjekte u javnom vlasništvu, kao što je nacionalni emiter Rai.
NOVO! INVESTITOR U BUNKERU OTKRIVA TAJNE USPEHA
Kako se navodi u pratećoj napomeni, predlog zakona ima za cilj da zaustavi širenje stranih termina, a u dokumentu se navodi da je od 2000. godine broj engleskih reči koje su ušle u pisani jezik porastao za više od 770%. Dodaje se da sve veća upotreba ovih reči „ponižava i mrzi“ nacionalni jezik i da „anglomanija… ima posledice po društvo u celini“.
Sana Marin bori se za drugi mandat na mestu premijerke Finske – Da li je narod zaboravio Sanine noćne žurke?!
„Prvo, građani imaju pravo na razumevanje. Inače nema demokratije. Drugo, jasno je da proces globalizacije dovodi maternje jezike u opasnost skoro svuda“, rekao je Rampeli za dnevni list Corriere della Sera u nedelju.
Predlog zakona je naišao na ruganje i kritike opozicije. „Koji je sledeći korak, gospodine Rampeli? … Da otkažem (reči) „striming“ i „downloading“?“ rekao je Benedeto Dela Vedova, lider partije Forza Europa.